Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

67 let od první spartakiády: Slavný strahovský stadion se pomalu, ale jistě rozpadá

První spartakiáda byla před 67 lety: Ze strahovského stadionu je dnes ruina
Zdroj: Wikimedia Commons/Jiří Masojídek/koláž eXtra.cz
+ Dalších 20 fotografií
RETRO

Před sedmašedesáti lety se v Praze konala první spartakiáda. Masová akce, kterou socialistický režim demonstroval fyzickou zdatnost a poslušnost svých občanů, se konala až do pádu socialismu každých pět let. Účastnily se jí stovky tisíc cvičenců a daší stovky tisíc lidí ji sledovaly z tribun. Jak vypadá místo, kde se spartakiády tradičně konaly, dnes? Redakce eXtra.cz se na slavný Velký strahovský stadion vydala.

Cvičení na Strahově má velkou tradici. První stadion tam vznikl už v roce 1926, dokonce stejně velký, jako ten současný. Tribuny ale byly nasypané ze zeminy a sedělo se na provizorních dřevěných lavičkách. Pořádaly se tam všesokolské slety, kterých se účastnilo i sedmdesát tisíc cvičenců. V roce 1937 se tam naposledy na sletu ukázal veřejnosti prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V roce 1948 na Strahově sokolové protestovali proti komunistickému převratu, o několik měsíců později byli zrušeni. Všesokolské slety se ale totalitnímu režimu líbily, nápad se hodil a zrodila se spartakiáda.

Největší stadion světa

Strahovský stadion se dočkal rekonstrukce a svou velikostí se z něj stal světový unikát - jde o stadion s největší plochou na světě. První spartakiáda, která se na něm konala v roce 1955, byla skutečně mamutí akcí. Podle dobových zdrojů, které cituje Wikipedie, tam cvičilo až 1 690 000 lidí, kteří se vystřídali za čtyři dny, z nichž každý byl věnován jiné věkové kategorii. Podle odhadů stála organizace 45 milionů tehdejších korun. Při přepočtu na dnešní dobu by šlo asi o 850 milionů korun.

Vystoupení bylo rozděleno na Den mladých, Den dospělých, Den Svazarmu a Den ozbrojených sil. Akce měla úspěch – lidé byli nadšeni – a bylo rozhodnuto o pokračování. A protože se tehdy uplatňovaly pětiletky, další spartakiáda proběhla za rovných pět let.

A jak vypadá Velký strahovský stadion, místo se spartakiádami pevně spjaté, dnes? Poslední přehlídka socialistické připravenosti se tam konala v roce 1985, akci v roce 1990 už komunistický režim připravit nestihl, rok předtím proběhla sametová revoluce. Místo milionů cvičenců na stadionu v roce 1990 vystoupila noční můra komunistických funkcionářů - kapela Rolling Stones. Její koncert vstoupil do historie jako důkaz skutečné svobody Československa, na pódiu se vedle Micka Jaggera objevil i Václav Havel. V roce 1996 se na Strahově také odehrál legendární koncert bratří Nedvědů.

Úpadek po revoluci

S pádem socialismu ale také postupně upadalo využití stadionu. Ve svobodné společnosti najednou chyběly opravdu masové akce, ke kterým by se dal stadion využít, a v průběhu devadesátých let postupně chátral. Ochozy stadionu se začaly vyžívat jako dílny, sklady nepotřebné techniky, fungoval tam také třeba bazén či posilovna. Svému původnímu účelu však mamutí stavba přestala sloužit úplně.

Rozpad pokračoval až do roku 2003, kdy se Praha dohodla s fotbalovou Spartou, která se postarala o nejnutnější opravy a uvnitř obřího objektu vybudovala devět tréninkových hřišť i zázemí. V současnosti je stav objektu opět dost neutěšený. Vnitřek tribun je poničený, drtivá většina místností je zabarikádovaná, aby se do nich nikdo nedostal. Tribuny se pomalu rozpadají, ve vnitřních prostorách je hodně vidět voda a na některých místech je silně poškozená dlažba.

Světlá budoucnost?

Když vyjdeme na jednu z tribun, je vidět, že tady zub času zapracoval snad ještě více než ve vnitřních prostorách stadionu. Je jasné, že svému původnímu účelu už bude tenhle objekt sloužit jen velmi těžko. Jaká je tedy jeho budoucnost? Díky atraktivní lokalitě měli o stadion podle webu Novinky.cz zájem developeři, nakonec však Praha vyhlásila architektonickou soutěž o co nejlepší využití objektu. Budoucnost Velkého strahovského stadionu je tak zatím ve hvězdách.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy