Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Seriál Most!

Nejnovější kauzy

603 let od upálení mistra Jana Husa: Slavný reformátor měl desítky milenek a využíval právo první noci

Mistr Jan Hus považoval ženy za ďáblovy pomocnice, sám jejich služby ale
prý rád využíval.
+ Další 2 fotografie
Mistr Jan Hus, od jehož upálení dnes uplyne 603 let, byl údajně mužem plným protikladů. O ženách tvrdil, že jsou vyslankyněmi ďábla, trápí je plno nedostatků a především nemají tolik rozumu jako muži. Přesto sám mnohým z nich podlehl.

Díky své mučednické smrti se stal mistr Jan Hus příkladem odvahy a čestnosti. Byl velmi spravedlivým člověkem, oddaným víře a Bohu. Co se ale něžnějšího pohlaví týká, mnoho žen by z něj dnes radost asi nemělo. Hlásal totiž, že muži jsou jim nadřazení. Navíc prý více touží po sexu, zejména, jsou-li opilé.

Hus – idol žen

Dámy se i přes Husova nelichotivá slova na svou adresu o kazatele téměř praly. Přitahovalo je jeho charisma a síla jeho myšlenek. Jednou z žen, která se k němu chodila zpovídat, byla manželka krále Václava IV., královna Žofie. Trápí ji bezdětné soužití s Václavem, a tak nachází útěchu v kazatelových slovech. Hus byl podle některých zdrojů nejen jejím důvěrníkem, ale také jejím milencem. Žofie ale nebyla jedinou urozenou ženou, které prý prošly jeho loží. Hlásily se k němu i citově strádající manželky Jindřicha Škopka z Dubé, Jana z Chlumu či Jindřicha Lefla z Lažan.

Právo první noci

Poměr měl udržovat i s jihočeskou zemankou Annou z Mochova, která jej měla ochraňovat. U ženy, která vyznávala život bez šatů a volnou lásku, prý našel v roce 1413 útočiště a jistou formu zábavy na Kozím hrádku.

O skutečném počtu Husových milenek se vedou dohady, ale většina historiků se shoduje, že jich byly přinejmenším desítky. Podle německého filologa, profesora dr. Ortwin Kuhna jich mohlo být až 118. Říká se, že pro svou náklonnost k ženám rád využíval takzvané právo první noci při svatbách – cizoložení s duchovním nebylo považováno za nevěru a nevěsta podle tehdejší logiky zůstávala pannou. Takových „přátelství“ prý udržoval hned několik.

Mohlo by vás zajímat

Další články