Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Steroidová mafie v Česku StarDance 2018 Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

6 věcí, které jste nevěděli o veksláckém filmu Bony a klid

Jeden z nejzásadnějších filmů let osmdesátých. Radek John jako scenárista a Vít Olmer jako režisér. Právě oni dva dokázali stvořit kultovní dílo. Znáte Bony a klid dokonale? A budete se znovu dívat?

Johnův scénář byl opravdu skvělý a věrohodně ukazoval skutečnou tvář socialistického Československa plného překupníků, veksláků i prvních mafiánů, kteří všechno řídili. Skvělé herecké výkony předváděla jak Veronika Jeníková, tak i Jan Potměšil. Film se řadí mezi klasiku české kinematografie. Myslíte si, že o filmu Bony a klid už bylo řečeno úplně všechno? Určitě se najde něco, co nevíte.

  1. Radek John se toho opravdu nebál a popsal realitu socialistického podsvětí. Nic z jeho scénáře nebylo vymyšleno, vše napsal na základě opravdových příběhů.
  2. Samozřejmě že film byl hned po natočení zcenzurován a putoval okamžitě do trezoru. Jeden z šéfů podsvětí se k němu ale dostal přes známého a začal dílo šířit na VHS. Až když cenzoři pochopili, že už o filmu ví celá republika, dali mu zelenou i pro kina. Do té doby na něm vydělávali jen bossové podsvětí.
  3. Hudbu k filmu složil Ondřej Soukup (64), který ale chtěl, aby texty byly anglické. Ve filmu je tedy možné slyšet Petra Kotvalda či Petru Janů, do některých skladeb byli ale angažováni rodilí angličtí mluvčí. A na výsledku je to dost poznat. Jejich skladby jsou ve filmu hlasité, ty od našich interpretů hrají v pozadí a potichu.
  4. K dispozici bylo minimum filmového materiálu, tudíž se každá scéna mohla točit maximálně dvakrát. Některé scény vyšly naštěstí napoprvé.
  5. Při natáčení scény, kdy se peníze rozletí po okolí, byly použity skutečné peníze. Takže hned po natočení scény museli všichni ze štábu sbírat bankovky, aby je nikdo nestihl ukrást. Neukradl.
  6. Veronika Jeníková odmítla hrát erotické scény nahá, což bylo u ní velké překvapení.

Mohlo by vás zajímat

Další články