1. Nejvíc poprav na světě

Moc se o tom raději nemluví, ale v Číně se provádí nejvíce poprav na světě. Organizace Amnesty International uvádí, že například v roce 2008 bylo v Číně popraveno 1781 lidí a další stovky, které nebyly registrovány. Obětí poprav by prý mohlo být až 6000 za rok. Ze zastřelení se v posledních letech přešlo na smrtící injekce.

2. Spotřeba dřevěných hůlek

Každý rok se v Číně vyhodí 45 miliard párů hůlek na jedení. To také znamená, že se ročně kvůli hůlkám pokácí 25 milionů dospělých vzrostlých stromů.

3. Obrovská chudoba

200 milionů Číňanů má k dispozici pouze jeden dolar na den. Ekonomická situace se však podle expertů poslední dobou zlepšuje.

4. K pití voda plná bakterií, sinic a virů

Číňané tvoří 20 % světové populace, ale k dispozici mají pouze 7 % světových vodních zdrojů. 90 % podzemních vod a 75 % řek a jezer jsou znečištěných, jak tvrdí Světová banka. Proto 700 milionů lidí denně pije silně znečištěnou a kontaminovanou­ vodu.

5. Původ zmrzliny a těstovin

Pokud jste si mysleli, že zmrzka a pasta pocházejí z Itálie, mýlili jste se. Zmrzlý mix mléka a rýže spatřil světlo světa asi 200 let př. n. l. v Číně. A těstoviny, špagety nebo nudle chcete-li jsou ještě starší. Ty si dávali Číňané k večeři už před dvěma tisíci lety.

6. Mraveniště

Do roku 2025 v Číně vyroste deset měst velikosti New Yorku. Čína se pyšní vysokou mírou urbanizace, obyvatelstvo se koncentruje do měst a ta se rozrůstají obrovskou rychlostí. V roce 2025 bude mít 219 čínských měst víc než milion obyvatel. Jen tak k porovnání – v Evropě je takových měst 35. 10 měst v tomto roce bude větších než New York City.