Jsou samozřejmě nemoci, o kterých se ví, že ohrožují téměř výhradně jen ženy, jako je například rakovina prsu nebo poruchy příjmu potravy. V obou případech existuje i malé procento mužů, kteří se s těmito chorobami potýkají, ale berou se obecně jako ženské nemoci.

Potom jsou to nemoci a choroby, které postihují obě pohlaví, ale ženy výrazně více. Proč to tak je, to vědci stále zkoumají. Statistiky ale hovoří jasně – následujících šest nemocí se týká mnohem více žen než mužů.

1. Roztroušená skleróza

Autoimunitní choroba, která postihuje nervový systém. Nemocný člověk má nejdříve svalovou slabost, poté mu nervy v končetinách náhle vypovídají službu, může ochrnout nebo ztratit zrak. Nemoc se nedá léčit, většinou se objevuje mezi 20 a 40 lety a postihuje ženy až třikrát častěji než muže.

2. Lupus

Opět autoimunitní choroba, kdy tělo bojuje s tím, co je pro něj ve skutečnosti prospěšné. Projevuje se bolestmi svalů, kloubů, vypadáváním vlasů, vyrážkami, únavou, bolestí hlavy a mnoha dalšími nespecifickými příznaky. 90 procent lidí, kteří trpí lupem, jsou ženy.

3. Chronický únavový syndrom

Nemoc, při které je člověk stále unavený a vyčerpaný bez zjevné příčiny. Může přijít po prodělání nějaké těžší choroby, nebo jen tak bez varování. Ženy trpí tímto syndromem až čtyřikrát častěji než muži.

4. Deprese

Nemáme na mysli klasickou depku z rozchodu, ale opravdovou klinickou depresi. Každá pátá žena na ni má během života minimálně náběh a obecně jsou ženy depresemi postiženy dvakrát častěji než muži. Lékaři to připisují tomu, že u žen se během života děje mnohem více hormonálních změn než u mužů.

5. Celiakie

Lidé postižení celiakií nemohou jíst potraviny obsahující lepek, protože jejich tělo ho nedokáže zpracovat. Musí držet bezlepkovou dietu, jinak mohou mít vážné zdravotní problémy. Zhruba 70 procent diagnostikovaných s celiakií jsou ženy.

6. Sexuálně přenosné choroby

Nositeli pohlavních nemocí jsou samozřejmě ženy i muži, nicméně ženy jsou těmito chorobami více ohroženy a mají při nich vážnější zdravotní problémy. U spousty těchto nemocí funguje muž pouze jako přenašeč a nepozoruje na sobě žádné příznaky. Naproti tomu ženy mají často těžký průběh u spousty infekcí a následné komplikace mohou způsobovat i neplodnost.