Ta zpráva včera obletěla republiku slavící postup na EURO, ale nikoho vlastně zase tolik nepřekvapila.

Plzeňský patriot a bouřlivák David Limberský totiž kontroverze vyvolával dlouho a bylo jen otázkou času, kdy tahle neřízená střela přestřelí.

Stalo se. „Limba“ totiž opilý havaroval, vyhrožoval policistů a má teď z ostudy kabát.

My v redakci eXtra.cz si dokonce myslíme, že ho trenér Vrba nevezme na EURO do Francie.

Proč? Zde pro vás máme pět hodně pádných argumentů!

  1. Věk

Ne, že by Limberský patřil úplně do starého železa, ale určitá opotřebovanost je na něm poslední dobou dost vidět. Přibral, zpomalil a už nepředvádí tak odvážné ofenzivní výpady, jako tomu bylo například před dvěma lety, kdy byl možná nejlepším českým zadákem vůbec. Je na něm též znát jakási ztráta motivace. Zápasy už tolik emotivně neprožívá, skoro se jen tak veze. A to je problém.

  1. Alkohol

Limberský rozhodně nepatří mezi hráče, kteří by se řadili mezi abstinenty. Sem tam si přihne, což mu bylo v Plzni dlouho nepochopitelně tolerováno. Limberský je symbol fenomenálního přerodu lokálního klubu v český velkoklub, což s sebou neslo i zvýšenou popularitu. Limberský si proto slávy užíval doslova plnými doušky, což se mu nyní stalo osudným. V Plzni ale nejde jen o chlast. Takového Davida Bystroně chytli dopingoví komisaři s drogami v těle. A povídá se, že něco ostřejšího si na západě Čech tehdy dali i další hráči. Vrba tohle možná trpěl v Plzni, ale nyní už ví, že v reprezentaci musí vždy vyžadovat maximální disciplínu. A tu Limberský postrádá.

  1. Pověst

Pověst? Tu měl Limberský poškozenou dávno, ale teď padl na dno. Sotva mu na stadionech přestali připomínat, že je simulant, který rád padá, tak má na talíři daleko větší průšvih. Limba se v očích veřejnosti dlouho profiloval jako arogantní hajzlík, který všechno zmůže, když už je ten mistr ligy. Jenže nyní se s ním potáhne jiná pověst. Jedna věc je simulovat na trávníku, druhá věc je sedat nalitý za volant. Jedna věc je vymodlit si penaltu, druhá věc je ohrožovat na životě účastníky silničního provozu. Vezme trenér Vrba na EURO problematickou černou ovci?

  1. Sebereflexe

Nejdůležitějším faktorem, který bude nyní Limberského výkony ovlivňovat, bude hráčova sebereflexe. Zatáhne se do sebe a zabere? Nebo bude přemotivovaný ze snahy očistit své jméno? Fanoušci (zejména Sparty) budou nyní čekat na každé hráčovo zaváhání a Limberský bude pod extrémním tlakem. Aféra s alkoholem navíc přichází v době, když je Limba na trávníku bez formy. Na jeho místo v obraně se navíc tlačí mladíci Matěj Hybš, Filip Novák nebo odepisovaný Michal Kadlec. A tihle borci se zatím s chlastem chytnout nenechali.

  1. Tlak médií a fanoušků

Na Limberského se nyní bude pořádat hon nejen z tribun, ale své si vytrpí také od novinářů. Každá jeho chybka bude do detailu pitvána a občas se objeví spekulace, zda Limba není pod vlivem. Jeho poslední podivné výkony v reprezentačním dresu naznačují, že ten problém může být hlubší, než si zatím fotbalová veřejnost hodlá připustit. Fanoušci i sponzoři by jistě v reprezentaci viděli vzornější pionýry, kteří dres se lvíčkem na prsou nebudou hanobit. Na EURU totiž půjde o reprezentaci České republiky. Jsme sice národ pivařů, ale fotbalové jedenáctky z nich zatím nestavíme. Limba si rozhodně do nominace na EURO nepomohl. Naopak je jisté, že Vrba se v jeho případě bude hodně dlouho rozmýšlet.