Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

30 let od vzniku ČR: Václav Havel by byl rozladěný, myslí si mluvčí zesnulého prezidenta Ladislav Špaček

Václav Havel na fotografii z roku 2000.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie

Česká republika prvního ledna 2023 slaví 30 let od svého vzniku po rozpadu bývalého federativního státu Československa. Jak by se na dění u nás dnes asi tak díval exprezident Václav Havel (†75), který zemřel 18. prosince 2011? Redakce eXtra.cz na něj vzpomínala s jeho mluvčím Ladislavem Špačkem (73).

Ladislav Špaček: Havel věděl, že lidé vždy nezvolí ty nejlepší

Jak by na situaci v dnešní České republice po třiceti letech její existence reagoval nejuznávanější polistopadový prezident?

„To je věštění z koule, těžko říci. Václav Havel by byl samozřejmě rozladěný ze spousty věcí, ale byl to naprostý realista a dobře věděl, že svobodné volby, které se v roce 1990 staly skutečností díky jeho odvaze a odvaze jeho přátel, přinášejí to riziko, že si občané nezvolí reprezentaci, která bude vládnout nejlépe. Je to ale svobodná volba lidí a ani Václav Havel by s tím nemohl dělat nic jiného než to jen sledovat,“ řekl eXtra.cz bývalý hradní mluvčí a dnes expert na etiketu Ladislav Špaček.

A co se mu vybaví, když se řekne jméno šéfa, kterého obdivoval?

„To je nejméně padesát nejrůznějších věcí týkajících se domácí i zahraniční politiky, zahraničních cest. Naše republika už dávno není respektovanou a zajímavou zemí tak, jako bývala v době, kdy byl Václav Havel prezidentem a kdy si tu podávaly kliky u dveří korunované hlavy a nejvýznamnější státníci světa. Někteří prezidenti sem jezdili i dvakrát ročně,“ vzpomínal dlouholetý spolupracovník Havla pro náš web loni.

„V souvislosti s ním se mi vybavuje také to, jak se po jeho odchodu změnila politická scéna. Ta bohužel nedokázala udržet laťku, kterou Václav Havel nasadil velmi vysoko.

Ikona sametové revoluce a i s ohledem na blížící se prezidentské volby znovu často vyzdvihovaný státník prý neuměl své podřízené kritizovat.

Nebyl to žádný šéf. Když jsme udělali nějaký průšvih, chodil po místnosti a broukal si pro sebe pod vousy: ‚To se nemělo stát, to se nemělo stát...‘ V tu chvíli jsme věděli, že v jeho pojetí nám vlastně strašlivě hubuje a nadává. Ale to už musel být mimořádný průšvih. Byl nesmírně laskavý, korektní a slušný. Respektoval každého člověka a okolí mu to oplácelo. Rozhodně neměl vlastnosti, které dnes můžeme sledovat v české politice – tvrdost, záludnost, podrazy,“ dodal Ladislav Špaček.

O rozpadu Československa si přečtěte více v našem dřívějším článku.

Připomeňme, že Václav Havel byl zásadně proti rozpadu Československa, z prezidentského úřadu odstoupil tři měsíce před vypršením mandátu 17. července 1992 (s účinností k 20. červenci 1992). Na několik měsíců se poté stáhl do ústraní. Po vzniku samostatné České republiky se stal jejím prvním prezidentem. Poprvé byl zvolen 26. ledna 1993, podruhé 20. ledna 1998. Svou funkci opustil 2. února 2003 a jeho nástupcem se stal Václav Klaus.

Související články

Další články