2. února v roce 1989 se na území České republiky vykonal poslední trest smrti. Tenkrát na šibenici v suterénu pankrácké věznice oběsili pětinásobného vraha Vladimíra Lulka. Jen rok nato byl trest smrti zrušen a nahrazen doživotním trestem. V místnosti, kde skončila svůj život i celá řada politických vězňů, je nyní pietní místo připomínající popravy z konce 50. let.

V roce 1986 otřásla Předměřicemi nad Labem pětinásobná vražda. Lulek se vracel opilý domů a po hádce 36 bodnými ranami zabil o devět let starší manželku. Posléze ubodal i svoje čtyři děti ve věku deset, osm, sedm let a 18 měsíců. Navíc zranil i sousedku, která se mu ve vraždění snažila zabránit. Bohužel ale marně.

Pětinásobný vrah před soudem předstíral duševní chorobu, ale lékaři ji rychle vyloučili. Během hlavního líčení vůbec nepromluvil, ale v době trestného činu normálně komunikoval. Nebylo tak pochyb, že právě on je vrahem!

Popravili ho 2. února 1989 a byl posledním Čechem, který byl popraven oběšením na území Česka. 1. července 1990 byl trest smrti zrušen. Nejvyšším trestem se tak stalo doživotní vězení.