Američtí vědci se po dlouhém zkoumání shodli na 15 základních bodech, podle kterých poznáte tvora jménem Brňák.

Podle všeho jde o neagresivní a vcelku mírumilovné stvoření.

Při setkání s ním se nemusíte bát a pro jistotu si někam zapište základní znamení, podle kterých ho poznáte.

1. Brňák je velmi hrdý, že všechny nápisy v jeho městě jsou jednojazyčné. Tedy česky.

2. Brňák dokáže být opravdu agresivní, pokud cena poledního menu přesáhne cenu jedné stravenky.

3. Brňák je pyšný na to, že mluví normální češtinó. Nic neprotahuje, nic nezkracuje a používá v mluvě naprosto běžná slova, která nejsou známa zbytku republiky.

4. Brňák si dává sraz s ostatními Brňáky zásadně na čáře (ulice Česká) pod hodinami nebo u pánského přirození zvaného Brněnský orloj na Svoboďáku (nám. Svobody). Při volbě jiného místa setkání je značně nesvůj.

5. Brňák si nedělá hlavu z odpolední dopravní špičky, protože obnáší ucpaných pět ulic: Milady Horákové, Koliště, Cejl, Pekařská a Husova.

6. Brňák žije ve městě s největším počtem vysokých škol a uvědomuje si prestiž Masarykovy univerzity. Proto se i několik let po sobě hlásí na Karlovu univerzitu do Prahy.

7. Brňák ví, že je obyvatelem jediného města v zemi, které hostí Velkou cenu silničních motorek. Sám ji pozoruje standardně zpoza plotu, protože cena vstupenek přesahuje jeho roční rozpočet určený na kulturní akce.

8. Brňák se orosí pokaždé, když vidí jedince s vyškovskou poznávací značkou. Ví totiž, že bude nucen čelit dramatické dopravní situaci.

9. Brňák tráví své víkendy zásadně u Priglu (přehrada). Je tam perfektní vyžití i voda, která přesto, že je schopná během deseti vteřin rozložit kovovou trubku, bude obyvateli Brna vždy vychvalována.

10. Brňák fanaticky podporuje Kometu. Je to jedno z jeho základních poznávacích znamení.

11. Brňák ví, že vzhledem k velikosti jeho štatlu bude v centru vždy plno známých a nemusí se bát anonymity. Nedej bože, aby někoho známého nepotkal a bude si připadat jako blbé Pražák.

12. Brňák nikam zásadně nejezdí, protože obývá území s největším výstavištěm v Česku. Kam by proto jezdil, když mu všechny ty novoty přivezou pod nos.

13. Brňák na výstaviště v podstatě nechodí a málokdy ví, co se tam koná. Přednášet o důležitosti BVV umí ale hodiny.

14. Brňák neuznává pokusy o přestěhování hlavního nádraží z centra města a budování jakýchkoliv změn ve veřejné dopravě. Vždycky to bylo takhle, tak co by to ti nahoře pořád měnili.

15. Brňák ví, že správné škopek by neměl stát víc než 20 korun. Všechno ostatní jsou pražské ceny.