Na jejich filmy chodí miliony lidí, dostávají astronomické honoráře, patří do hereckého A listu a jejich jména se na plakátech vždy píší na prvním místě. Tak co je špatně? Jak je možné, že slavní akademici se ještě neobtěžovali předat jim tu nejvyšší cenu alespoň za vedlejší roli? Někteří byli nominování několikrát, jiní nikdy. A přitom stvořili role, na které se nedá zapomenout.

Jedním z takových příkladů naprosto ignorovaného herce je třeba Alan Rickman. Jeho Severus Snape je bez diskuze nejlépe zahraná role z celého Harryho Pottera, navíc hraná na vysoké úrovni. Nebo třeba Leonardo DiCaprio či Johnny Depp. Kolik toho museli už tihle kluci odehrát a jakým způsobem, aby se dostali alespoň na nominace? Což je smutné, protože nechápeme, na co konkrétně třeba u DiCapria akademici ještě čekají.

Jsou ale ještě horší případy toho, že herec Oscara nedostane. Třeba takové, kdy je jasná nominace a očekává se vítězství, ale nakonec se odehraje obrovské zklamání. Nevíme, co prožíval Joaquin Phoenix, když mu Oscara za Walk the line sebral Philip Seymour Hoffman za hlavní roli ve filmu Capote, ale my jsme se mohli u televize zbláznit. Tohle byl totiž jeden z největších oscařích omylů. A není jediný, podívejte se i na další.

15. Joaquin Phoenix (38)

Jak už jsme psali, tady nastala nějaká obrovská chyba v Matrixu. Ještě jsme si znechuceně odplivli, když mu nedali sošku za vedlejší roli císaře Commoduse ve filmu Gladiátor, ale že ho neocenili za hlavní roli Johnnyho Cashe ve filmu Walk the line, kde dokonce i Cashovy party sám nazpíval, to je nehorázná hanba. Nehorázná!

14. Helena Bonham Carter (47)

Už to měla mít několikrát. Za Belatrix z Harryho Pottera, za čarodějnici ve Velké rybě, za Marlu z Klubu rváčů a teď naposledy za Alžbětu v Králově řeči.

13. Johnny Depp (50)

Kolik rolí bude muset Johnny ještě uhrát, aby ho konečně někdo ocenil? Kolik ještě různých diametrálně odlišných postav bude muset ztvárnit, než si vydobude to, co mu má patřit už dávno? Dobrá, asi souhlasíme, že Jack Sparrow je natolik šílená role, že se k ní Oscar za tu hlavní asi nehodí, ale co ty jeho další? Depp válí už od mlada, jednou by si to zasloužit mohl.

12. Alan Rickman (67)

Za Severuse Snapea nedostal ani nominaci. Chce snad vážená Akademie říct, že neudílí ocenění pro herce z pohádky pro děti? A viděla někdy vážená Akademie Harryho Pottera? A viděla někdy Rickmana v roli Snapea? A viděla někdy Akademie třeba jeho vedlejší roli plukovníka Brandona v Rozumu a cti? A viděla vážená Akademie vůbec něco???

11. Brendan Gleeson (58)

Tady se mělo rozdávat za vedlejší roli ve filmu V Bruggách. Gleesonova tragikomická performance postaršího nájemného vraha se smyslem pro černý humor byla jasná.

10. Julie Walters (63)

Billy Elliot. Kdo tenhle film neviděl, o hodně přišel. Jsme si zcela jisti, že ho pořádně neviděla ani Akademie, jinak nevíme, jak si vysvětlit, že Julii sice nominovali za vedlejší roli učitelky baletu malého Jamieho Bella alias Billyho Elliota, ale sošku Julie nedostala. Proč, proč?

09. Colin Farrell (37)

Když nám jednou někdo řekl, ať jdeme do kina na nový thriller Telefonní budka, v němž hraje, a my jsme si přečetli, o čem to je, klepali jsme si na čelo. To se jako budeme dvě hodiny dívat na chlapa, co stojí v budce a telefonuje? Tak to ani náhodou!

My jsme se Colinovi už omluvili. A co ti akademici, kteří mu nedali hlasy? Taky se mu už omluvili?

08. Ralph Fiennes (50)

A je z čeho vybírat. Oněgin, V Bruggách, Vévodkyně, Schindlerův seznam. Nejlepší role, za kterou to měl už dávno dostat? Nevíme. Každá?

07. Steve Martin (68)

Je to hlavně komik. Hraje tak nějak v průměrných rodinných komediích, které nikdy nedosáhnou nejvyššího hodnocení. Ale pozor, Steve Martin svoje komedie bere vážně. V Roxaně skvěle parodoval Cyrana z Bergeracu – to mělo být oceněno. Za vedlejší roli ve filmu Nějak se to komplikuje si to taky zasloužil.

06. Leonardo DiCaprio (38)

Anglicky se tomu říká „running joke“, tedy vtip, který se táhne už nějakou delší dobu a pořád se dokola opakuje. A to je právě vztah DiCapria a Akademie, která rozdává Oscary. My snad neznáme ostudnější, zaostalejší, trapnější, ubožejší, nepochopitelnější a nejsmutnější „running joke“ v historii filmu než ten, že Leonardo DiCaprio JEŠTĚ NIKDY nedostal Oscara. Už v sedmnácti, nebo kolik mu bylo, ohromil ve filmu Co žere Gilberta Grapea a dosud s tím nepřestal. Jeho každá další role je lepší, skvělejší, opravdovější, panebože, to snad čekáte, až Leonardo umře a dáte mu to zaslouženě post mortem?

05. Brad Pitt (49)

Pravda, zas tak zázračný herec není, ale když už se mu to povede, tak se mu to povede hodně. V Babelu se po boku Cate Blanchett dost vytáhl, to jsme mu i Oscara přáli. A za roli dementa z posilovny ve filmu Po přečtení spalte by si to taky zasloužil.

04. Tom Cruise (51)

Taky nikdy nebral. Měl ale za hlavní roli Daniela Kaffeeho ve filmu Pár správných chlapů, kde předvádí hodně rozsáhlý rejstřík schopností. Stejně tak se mu povedl vedlejšák v Rain Manovi.

03. Uma Thurman (43)

Zasloužila by si to jednoznačně za roli prostoduché Debby Miller. Zoufalé třicítky z amerického maloměsta ve filmu Duševní slepota, která se snaží jakýmkoliv způsobem urvat chlapa. Její role je strašně obtížná, musí vybalancovat hraní tak, aby byla trapná i směšná zároveň, aby vám jí bylo líto, a přitom jste se za ni styděli. Přesně tohle dokázala. K ničemu jí to nebylo.

02. James McAvoy (34)

Když už mu to nedali za roli invalidního Michaela v komediálním dramatu Uvnitř tančím (asi byl ještě moc mladý), měli to napravit po jeho roli ve filmu Poslední skotský král. James, sám Skot, tam hraje čerstvě promovaného skotského doktora Nicholase Garrigana, který odjíždí na školu života do africké Ugandy, kde v té době řádí diktátor Idi Amin, zvaný také Řezník z Kampaly nebo Poslední skotský král. Role naivního, samolibého, egoistického doktora, který skoro nevyvázne z Ugandy živý, byla na Oscara jak dělaná. Když si Forest Whitaker přebíral Oscara za hlavní roli diktátora Idiho Amina, James McAvoy v publiku během jeho řeči plakal dojetím. My jsme plakali s Jamesem, ale smutkem, že odešel s prázdnou.

01. Emily Watson (46)

Hned její první film Prolomit vlny ochromil kritiky i diváky. Emily v něm excelovala po boku Stellana Skarsgårda a ihned vytvořila průlomovou roli. Pak přišlo nezvyklé drama Opilí láskou, kde Emily opět hrála jako o život. Naposledy zářila ve vedlejší roli v dramatu Equilibrium. Všechny filmy, kde se objeví, vytahuje svým talentem k nebeským výškám. Není jí to k ničemu, Oscaři jdou pořád mimo ni.