Jeho příběh připomíná jiný nechvalně proslulý osud novináře Daniela Pearla z Wall Street Journalu, kterého radikálové podřízli doslova v přímém přenosu v roce 2002 v Pákistánu. Uneseného novináře hledali od 23. ledna 2002 v Karáčí, nakonec byl po čtyřech týdnech popraven.

Přestože bohužel nebyl jediným západním občanem, který dopadl stejně strašlivě, stal se Pearl jakýmsi symbolem tohoto barbarského zločinu, a stejně tak se jím určitě stane i James Foley (†40).

Statečný americký novinář, jehož popravili nyní v Sýrii, byl donucen odříkat lživé prohlášení, že ho zabila vlastní vláda a bratr a že již nechce být Američanem. Svět byl šokován nejen celým ohavným videem, ale i děsivým klidem, s jakým Foley celou absurdní obžalobu pronesl.

Svobodný a bezdětný novinář z New Hampshire, který byl veden u deníku Boston Global Post, pracoval v poslední době hlavně na volné noze a byl často právě mimo svou zemi, proto ani neměl moc času se usadit. Chtěl obyvatele své země informovat o tom, jaká zvěrstva se dějí v Sýrii, nakonec je poznal na vlastní kůži.

Jeho smrt je zbytečná, krutá a hanebná, má vyvolávat akorát strach. Proto i jeho rodina, oba rodiče s bratrem, zveřejnila oficiální text, v němž se píše, že jsou na Jamese neskutečně hrdí, a také žádají, aby si jej svět pamatoval jako pohledného mladého muže a nikoliv jako oběť islámských radikálů.

My jsme pro.