Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

12 děsivých fotek z blázince! Tady „pomáhali“ lidem!

Opuštěný pokoj v jedné z mnoha nepoužívaných budov určených pro
izolaci psychiatrických pacientů.
+ Dalších 9 fotografií

V červnu 2014 spatřila světlo světa kniha fotografa Marka Davise, která vzbudila velký zájem jak mezi odbornou veřejností, tak obyčejnými lidmi. Jedná se o fotografie ze sedmnácti opuštěných psychiatrických léčeben, které byly hojně využívány v minulosti.

Podle Marka Davise se během druhé poloviny 19. stol. stavěly psychiatrické léčebny v Anglii rychlým tempem. Vysoká společenská netolerance a potřeba izolovat všechny pacienty s psychickými problémy tomu jen pomáhaly. Pro většinu z nich to bylo horší než vězení. Pouze 30 procent pacientů mělo totiž vidinu toho, že by se mohli ještě někdy podívat ven. Díky postupně se měnícímu přístupu už není podobných ústavů potřeba tolik, a tak jich v Anglii chátrají desítky.

Knihou chce fotograf upozornit na stále trvající démonizování psychických poruch u lidí. Z některých fotek člověk opravdu nemá dobrý pocit. Posuďte sami.

Mohlo by vás zajímat

Další články