Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

10 způsobů, jak přežít Chorvatsko: Co máte dělat, aby vás vaše dovolená nezabila

10 způsobů, jak přežít Chorvatsko: Co máte dělat, aby vás vaše dovolená nezabila
Zdroj: archiv

Je to stejná písnička každý rok. Jen co děti přiletí ze školy s posledním vysvědčením, které vám hodí oprskle na hlavu, a šéf vám milostivě poskytne 14 dní dovolené s tím, že máte STEJNĚ občas kouknout na mail, nahází půlka republiky kufry, nafukovací lehátko, ploutve a konzervy do pět let starého kombíku, počkej, ještě jsem zapomněla kinedryl, viď, že nepojedeš moc rychle, prosimtě, nemohla jsi toho psa dát k vašim? A proč fňukáš, že se budeš nudit v autě? Na, tady jsem ti vzala knížku o Neználkovi, přestaň ječet, nebo tě seřežu, ty boty si prostě do vody brát budeš, protože já nebudu trávit nejen dovolenou vařením, ale hlavně v nemocnici s ježkem v tvý patě!, a vyrazí směr Makarská nebo Baška Voda.

Tam se pak rozvalujeme celé léto a honíme se za chimérou být co nejlépe opálení, smějeme se do vln, aby se nám vybělily zuby, a ječíme na děti, že už mají "okamžitě vylízt z tý vody, protože jsem to prostě řekla a seš celej modrej!". Jenže tak jako každoročně pořádáme nálety na Chorvatsko, stejně tak se z něj několik z nás nevrátí. Poslední letošní případ úmrtí v Chorvatsku plní stránky novin právě teď. Padesátiletý muž zemřel nejspíš na infarkt při výletu do pohoří Biokovo, po dalším sedmačtyřicetiletém, který se taktéž vydal na výstup, prozatím záchranáři pátrají. Češi tam umírají každý rok a na vině jsou většinou oni sami. Přeceňují své síly ve vedrech nebo mají pocit, že tu zemi znají tak dobře, že se jim tam nemůže nic stát. Ovšem z opaku by vás mělo vyvést právě to, že neuplyne rok, aby se nějaký našinec nevrátil z dovolené z Chorvatsku v rakvi. A proto pro vás máme jasné tipy, jak se vyvarovat všemu, co by vás mohlo stát život.

1. I když je to Chorvatsko, je to pořád cizí země

Ano, my taky umíme dojet třeba do Primoštenu poslepu a v tamním borovicovém lese známe každou šišku, ale to neznamená, že si můžete vyrazit, kamkoliv vás napadne. Chorvatsko je hlavně hornatá země a v horách je vždycky nebezpečno, i když ten támhleten srázek má třeba jen pět metrů. Pokud nutně potřebujete dovolenou prochodit, neměli byste do hor vyrážet nikdy sami nebo ve dvou. Lepší je skupina lidí a úplně nejlepší je průvodce, ten totiž ví, kam máte šlapat. Když se vám něco stane, místní, kteří v horách žijí, vám nemusí rozumět, oni turisty nepotkávají. A hlavně všichni jsme už svorně zapomněli na to, že tam kdy byla nějaká válka, ale pozor! Zarostlé výkopy a skryté bunkry mohou být pastí, o které nemáte ani ponětí.

2. Přestaňte se vyvalovat s nahým pupkem u piva

Je to typický obrázek pláží a plážových barů. Češi, co se během dne nalévají z plechovky gambáče a odpoledne si dají Karlovačku pod slunečníkem. Alkohol ve vedru je okamžitý náběh na infarkt, nehledě na to, že opilci pak často lezou na lehátka a pohupují se na moři jak bludný Holanďan. Plavčíci mají daleko více práce než vás polomrtvého tahat na člunu od bójky a žhnoucí životodárný kotouč udělá svoje.

3. Nelezte na slunce mezi desátou ráno a druhou odpolední

Kolikrát vám to mají ti doktoři říkat? Že Chorvatsko není úplně na jihu neznamená, že tam není vedro jako v pekle. Navíc se vám to nezdá, protože vás ochlazuje mořský vzduch, ale slunce do vás pere jedna radost, otevírá vám cévy a zvyšuje krevní tlak. Srdeční sval se proto musí víc namáhat a zkolabujete dřív, než stihnete říct Uf, to je horko, já asi zhebnu.

4. Nekuřte

Jednak toho čvaňháka nemáte kam vyhodit (do piva si ho přece nedáte a po písku lítají děcka) a za druhé se vám stane přesně to, co jsme popsali už výše. Víme, není nic lepšího než vylézt na břeh a ještě mokrýma rukama si zapálit, ale určitě u toho i něco pijete, takže srdce dostává zabrat a každé vdechnutí nikotinu znamená další zrychlené bití. Takže vedro, pivo, cigáro, tři věci, ze kterých vám stoupá tlak, a vy je děláte všechny najednou. Třikrát výzva pro mrtvici přímo mezi sourozenci, co si pohazují nafukovacím krokodýlem.

5. Jdete-li do vody, nechoďte tam z přímého slunce

Další rada nad zlato, kterou vám odmala všichni vtloukají do hlavy a vy to odmala okázale ignorujete máváním rukou. Přechod z vedra do studena je pro tělo vždy šokem, zejména chcete-li být borec a skočíte do vln šipku. Většinou dostanete křeče, a tak se můžete utopit, nebo vám vyděšené srdce začne bít na poplach, zastaví se a utopíte se taky. Ty postarší paní radové, co se na pobřeží omývají vlnkami a pak teprve lezou do vody, nejsou směšné. Jen vědí, co dělají.

6. Neochlazujte se ledovým pitím a zmrzlinou

Jediné, čeho docílíte, je, že vás začne strašně bolet hlava, protože si podráždíte cévky a nervy v mozku. Chcete-li dorovnat teplotu, abyste se nepotili jako čuně, pijte vlažné nebo dokonce teplé čaje. Funguje to a vám nebude tak strašné horko. Navíc vypít byste měli alespoň tři litry denně, na slunci až pět. Čaje nebo vody, říkáme, ne limonády či piva.

7. Neskákejte nikam, kde nevidíte, co je ve vodě

Ne, nebudete hrdina ani rebel, když skočíte ze srázu deset metrů vysokého. Víte, proč se to jmenuje sráz? Je to od slova "srazit si vaz".

8. Jezte hořčík

V lékárně stojí balení asi sta tablet nějakých 40 korun, takže o žebrotě nepůjdete. Jednu piluli denně a bude vám líp. A co tahle věc umí? Zabraňuje křečím a uvolňuje svaly, působí preventivně proti migrénám a bolestem hlavy. Hlavně ty křeče jsou pro vás podstatné. Nohy se vám ve vodě nezkroutí do tvaru svastiky a budete moct normálně plavat, ne polykat andělíčky.

9. Opalujte se ve stínu

Cože? No jo. I ve stínu se opálíte a slunečník by měl být vaší povinností. Vaše tělo není zvyklé na přímý nápor, navíc paprsky se odrážejí od všeho, co je kolem vás, takže se nebojte, že přijedete bílí jako rok zavřený vězeň. Tělo potřebuje odpočinek od slunce, takže během dne je ideální střídat výplesk na lehátku a chvilku poezie pod slunečníkem.

10. Myslete na to, že už vám není dvacet let

Čím jste starší, tím více vám pochopitelně hrozí infarkty, mrtvice, kolapsy... Není to příjemné slyšet, ale je to tak. Nepřeceňujte své síly a uvědomte si, že prvotním zabijákem je vedro a slunce, kteréžto obě věci ani tak moc nevnímáte. Ale vaše srdce na to slyší hodně, protože my jsme lidé ze střední Evropy, zvyklí spíše na zimu a chladnější počasí. Jakýkoliv nápor je pro vás nebezpečnější s vaším zvyšujícím se věkem, protože srdce slábne. Pro své dobro mu dopřávejte odpočinek a úlevu.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy