Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

10 zajímavostí z filmu Pekařův císař: Werich celé noci hýřil a režisér jej nesnášel

Werich v roli císaře Rudolfa II. je geniální.
Zdroj: Československý státní film
+ Dalších 5 fotografií
ZAJÍMAVOSTI

Slavná historická veselohra Císařův pekař - Pekařův císař vzbudila ve své době velké ohlasy. Její rozpočet byl astronomických 27 milionů korun, a když se režie ujal Frič, nezastavil se ani na této částce. Proč se původní režisér Krejčík nesnášel s Werichem, popsal historik Taussig MF Dnes. Tomu a dalším zajímavostem legendárního díla jsme se věnovali v našem článku.

Oblíbená filmová komedie Císařův pekař - Pekařův císař pojednává o dvoře císaře Rudolfa II. Dvojroli právě tohoto vládce a pekaře Matěje Kotrby si zahrál legendární herec Jan Werich (†75). Natáčení tohoto kultovního snímku ale vůbec neprobíhalo hladce.

Neshody s režisérem

1 Film měl původně režírovat Jiří Krejčík (†95). Až kvůli jeho neustálým neshodám s Werichem odstoupil a režie se ujal Martin Frič (†66).

2 Krejčík si na Werichovo chování stěžoval již od počátku natáčení. Vadila mu jeho příliš rozvolněná morálka a že se více než o natáčení stará o vnadné "dvorní dámy". Do noci hýřil a ráno nemohl vstát. "Bylo pět, Werich nikde. V půl šesté jsme šli s Brdečkou do jeho pokoje. Klepali jsme na dveře, ozývalo se jen hlasité chrápání. Otevřeli jsme, Werich byl v půlnočním spánku. Brdečka došel až k oknu a zdrceně řekl: 'Já bych se na to tak vysral, kdybych nepotřeboval peníze,'" vzpomíná Pavel Taussig na výpověď Krejčíka pro MF Dnes.

3 Když došlo k jedné z jejich častých hádek, Werich Krejčíkovi přede všemi řekl: "Jste tak blbej, že ani nemůžete pochopit, jak jste vlastně blbej."

4 Krejčík měl již pro některé role vybrány své představitele, kteří se ve filmu nakonec neobjevili. Magistra Kelleyho měl ztvárnit Karel Höger (nakonec Jiří Plachý), záhadnou dívku Sirael Irena Kačírková (Nataša Gollová) a Honzu Skotáka alias Ernesta Alessandra Scottu Saša Rašilov (František Černý).

Trable s Werichem

5 Při natáčení koupelové scény se Jan Werich nebezpečně zranil, a pozastavil tak natáčení na 14 dnů. Jak uvádí portál ČSFD, tvůrci přemýšleli, jak dostat pekaře do císařské vany. Rozhodli se, že omylem šlápne do velké vázy, ta mu zůstane nazutá jako "holinka" a on se ji pokusí vyzout, přičemž se se svou vahou sesune do vany. Při zkoušce Werich vázu prošlápl a jedna ze střepin mu zajela hluboko do nohy.

6 Ošetřit se Wericha následně jal ateliérový hasič. Herci se to však nějak nelíbilo a zřejmě vytočen z bolestivého zranění mu začal sprostě nadávat. Celý incident měl málem fatální dohru. Natočený materiál se musel jednou za čas promítat generálnímu tajemníkovi KSČ Rudolfovi Slánskému, zda je vše v souladu s ideologií, a ten měl schválit, zda se může dál točit. Vyjadřovat k natáčení se měla i dělnická třída, a to i speciálně k tomuto incidentu. Dle ČSFD se ozývaly i hlasy, zda Werich nechtěl svým zraněním film sabotovat.

7 V této historce je již Werich zcela nevinně, ale přesto je tak trochu její strůjce. Kvůli práci na výpravě za ním jel jednou na chalupu architekt Jan Zázvorka, který v šumavských uličkách zabloudil a byl zadržen pohraniční hlídkou. Když u něj viděli skici ke Golemovi a ministerský dopis pro Wericha, považovali to za podezřelé a doprovázeli jej až na Werichovu chalupu.

Historické nepřesnosti

8 Dopátrat se přesného roku, kdy se má Císařův pekař a Pekařův císař odehrávat, je velice složité. Už proto, že například dvě důležité postavy vystupující ve filmu se nikdy osobně nepotkaly. Edward Kelley (Jiří Plachý) dorazil k císařskému dvoru 9. srpna 1584 a setrval u něj do roku 1591, kdy v souboji zabil císařova dvořana. Filip Lang z Langenfelsu (Bohuš Záhorský) se objevuje u císařského dvora až roku 1601. Již 1. června 1608 byl svého úřadu zbaven, jeho majetek zkonfiskován a on uvrhnut do vězení za účast v Matyášově spiknutí.

9 Pozměněný, i když ve výsledku stejný, byl rovněž osud maršálka Russworma (Zdeněk Štěpánek), který byl v pohádce sežehnut Golemem. Ve skutečnosti měl být údajně popraven katem Janem Mydlářem v roce 1605 ve věku 40 let za nevyvolaný souboj a zabití v sebeobraně. Archivář a spisovatel Svátek uvádí, že asi hodinu po exekuci přijel posel se zprávou, že císař Rudolf udělil Russwormovi milost.

10 Údajný "elixír mládí" dle tehdejších norem skutečně existoval. Pro císaře Rudolfa II. jej připravil jeho osobní lékař Tadeáš Hájek z Hájku. Jeho složení podporovalo očišťování organismu, obnovu buněk a celkovou harmonizaci těla i ducha. Byl vyroben ze 77 bylin a alkoholu. Aby fungoval, měla se užívat jedna lžička každé ráno před snídaní.

Související články

Další články