Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

10 zajímavostí o kultovním hororu Noční můra v Elm Street, který dnes uvidíte v TV

Zdroj: profimedia.cz

Noční můra v Elm Street je kultovní horor, kteří mnozí pokládají za vůbec nejlepší snímek tohoto žánru.

V roce 1984 ho natočil americký režisér Wes Craven, duchovní otec postavy Freddyho Kruegera – psychopatického zabijáka dětí, který řádí ve fiktivním městečku Springwood.

Krueger je sice posléze odhalen a zatčen přímo v kotelně plné rozkládajících se tělíček jeho obětí, před soudem však vyjde najevo, že domovní prohlídka byla provedena neoprávněně. Díky tomu se sadistický vrah znovu ocitá na svobodě… byť ne na dlouho. Rozzuření rodiče vezmou zákon do vlastních rukou a upálí ho. Tím ovšem hrůzný příběh nekončí, ale teprve začíná. Freddy se totiž vrací jako ta nejděsivější noční můra, kterou si dokážete představit…

Hlavní myšlenka, na které Noční můra v Elm Street staví, je jednoduchá, nicméně geniální – pokud vás nějaká příšera zabije ve snu, zemřete i v reálném životě. Fakt, že Freddy je de facto nezničitelný a navíc si ve světě snů může dělat, cokoliv se mu zamane, umožnil tvůrcům naplno popustit uzdu fantazii. Výsledkem je úžasná atmosféra, která by se dala krájet…

Freddyho rukavicí, samozřejmě. Není se co divit, že film se dočkal šesti pokračování i remaku. První Noční můra nicméně zůstala nepřekonána.

1) Freddyho smrtící rukavici Wes navrhl na základě přesvědčení, že většina lidí má hluboko v sobě zasutý strach ze smrti rozpáráním. "Přetrvává v nás už od dob, kdy naše předky zabíjela a požírala divoká zvířata," uvedl.

2) Představitel Freddyho Kruegera – Robert Englund – se neúspěšně ucházel o roli Luka Skywalkera ve Hvězdných válkách.

3) Během natáčení bylo použito více než 2000 litrů umělé krve.

4) Wes měl neustále výhrady vůči Freddyho masce, pročež trval na tom, aby byl jeho obličej ve většině scén ukrytý ve stínu. I díky tomu je první Noční můra mnohem hrůzostrašnější než pozdější pokračování.

5) Jednalo se o debutovou filmovou roli Johnnyho Deppa. Zlé jazyky tvrdí, že ji získal především díky svému přátelství s Nicolasem Cagem.

6) Při psaní scénáře se Wes mj. inspiroval několika skutečnými případy lidí, kteří zemřeli ve spánku (podle všeho hrůzou).

7) V domě, ve kterém se snímek natáčel, prý od té doby straší.

8) Pokud vás napadla otázka, "odkud se postava Freddyho vlastně vzala", vězte, že Wese v dětství vyděsil opilý muž v pruhovaném svetru a starém klobouku. Jméno má svůj původ u spolužáka, který ho ve škole pronásledoval.

9) Film byl hotov za cca 23 dní.

10) Studio New Line Cinema zachránila Noční můra v Elm Street před bankrotem, když jen v kinech vydělala více než 25 milionů USD.

Související články

Další články