Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Svatba Bohuše Matuše

Nejnovější kauzy

Živila se jako prostitutka, nyní pomáhá postiženým lidem s jejich sexualitou

+ Dalších 7 fotografií
Vladana Augstenová (46) se živila několik let jako prostitutka. Později se chtěla ale z této profese vymanit, a tak přesedlala na něco jiného. U rozkoše ale zůstala! Jako jedna z pěti oficiálně vyškolených asistentek pomáhá lidem s postižením. Je to prý její poslání.

Nejstarší řemeslo na světě je stále vyhledávané a věnují se mu stále mladší dívky. Některé si jen potřebují vydělat na studium, jiné práce prostě baví a nemohou se vzdát vydělaných peněz. Jenže rizika spojená s touto profesí jsou velmi vážná.

S tímto nejstarším řemeslem má zkušenosti i Vladana Augstenová, která s ním začala až ve 40 letech. Do bordelu ji dovedly obrovské dluhy a rozchod s partnerem. Sex ji začal bavit a zjistila, že je jejím posláním. Po několika letech se ale nevěnuje prostituci jako takové, ale je asistentkou, která pomáhá postiženým lidem

"Je to vědomá práce s tělem, která může a nemusí zahrnovat pohlavní styk. Nepleťme prosím profesi sexuální asistentky a sexuální pracovnice," řekla Augstenová v rozhovoru pro portál Týden.cz. "Zatímco prostitutky se snaží své klienty dlouhodobě udržet, my je naopak vedeme k samostatnosti, k tomu, aby si dokázali poradit se svojí sexualitou i bez nás," dodala Vladana, která je také členkou ochotnického divadelního souboru Rozkoš, který funguje v rámci Rozkoše bez rizika jako součást terapie pro klientky sdružení. A právě tento soubor pomohl Vladaně dostat se z prostituce.

Poskytování sexuálních služeb je totiž spojeno s mnoha zdravotními riziky, a proto byla před 25 lety založena organizace Rozkoš bez rizika, jejímž cílem bylo zmenšit rizika spojená se sexuální prací, jejichž důsledky by postihly nejen samotné sexuální pracovnice, ale v konečném výsledku celou společnost Málokdo si totiž uvědomuje velká rizika této profese.

Nejde jen o šíření viru HIV/AIDS, ale začaly se šířit i jiné pohlavní nemoci. Organizaci Rozkoš bez rizika založila Hana Malinová a vše začalo metodou založenou na oslovování klientek přímo v terénu, spojenou s poradenstvím a nabídkou kondomů a brožurek. To bylo a stále je tou nejdůležitější metodou práce s klientkami.

Tenkrát se většina z nich nacházela skutečně na ulici, takže název streetwork byl opravdu případný, později docházelo k institucionalizaci sex-byznysu a vznikaly sex-kluby, kde bylo možno "oficiálně" zakoupit sexuální službu.

Rozkoš bez rizika v rámci terénních služeb zajišťuje nejen nezbytné informace a prostředky prevence, ale využívá i rychlotesty na HIV a syfilis, čímž poskytuje klientkám základní orientaci, jak jsou na tom, pokud se týká těch nejzávažnějších chorob

Organizace Rozkoš bez rizika navíc slaví už 25. narozeniny! Přijďte je oslavit na ples už 1. dubna v 19 hodin do kulturního domu Domovina v Praze-Holešovicích.

Související články

Další články