Pokud byste chtěli nahmatat známý bod Zu San Li, pak ho najdete na přední straně holeně a někdy se mu zkráceně říká cusanli. Jde o velmi účinný akupunkturní a akupresurní bod, o kterém je rozhodně dobré mít určité podvědomí.

Bod dlouhověkosti je mocný bod, který rozmnožuje energii ve všech našich dráhách a ne nadarmo se mu říká bod dlouhověkosti, vytrvalosti a neúnavnosti. Japonci o něm také mluví jako o bodu stovek onemocnění a o jeho účincích kolují doslova legendy a lidové pověsti. Jde o 36. bod ležící na dráze žaludku a nacházející se, jak jsme už zmínili, na přední straně holeně.

Pojďme se tedy podívat na legendy kolující právě kolem bodu Zu San Li. Staří Japonci věřili, že každý člověk, který chtěl dát najevo péči o své zdraví, si právě tento bod pravidelně masíroval, dokud místo na noze nebylo zarudlé a citlivé. Šlo o známku starostlivosti a pečlivosti. V Číně zase věřili, že pokud se chcete dožít 100 let, musíte si bod Zu San Li pravidelně ošetřovat.

Uvěřme tedy všichni mocné síle tohoto bodu, navíc čínská medicína je už dlouhou dobu uznávanou vědou, a udělejme něco pro naše zdraví. Zaměřte tedy pozornost na svou nohu, a to konkrétně na holeň pod čéškou na koleni. Překryjte koleno palcem ruky, položte pravou ruku na pravé koleno. Mezi malíčkem a prsteníčkem nyní nahmatáte malou jamku mezi kostmi. Cítíte to? Pak jste našli bod Zu San Li.

Pokud se vám bod podaří najít, provádějte pravidelně masáž, a to klidně i dvakrát denně, do té doby, než vám bude masáž dokonce až nepříjemná, poté přestaňte. Uvidíte, že během několika týdnů se zlepší vaše kondice a budete na dobré cestě za tolik vytouženou dlouhověkostí.