Píše se rok 2015, a tak zatímco před deseti lety hltali teenageři hlavně idoly ze SuperStar, nyní mají zcela jiné idoly.

Povětšinou jejich generační souputníky, kteří často neumějí zpívat ani nevlastní jiný druh talentu. Jediné, s čím se prezentují, jsou jejich vtipy, strasti, zážitky – zkrátka životy zakomponované kompletně na jejich YouTube kanálu. Z takzvaného youtuberství se stal fenomén současnosti, který odráží smýšlení současných mladých.

Jejich čelní představitelé jsou pro současné „puberťáky“ modlami, které mají zároveň obrovský vliv na jejich názory i preference, čehož si v poslední době hojně všímají i nadnárodní koncerny, se kterými ti nejúspěšnější z nich dokonce podepisují smlouvy o spolupráci. Za střihem videí jsou sice hodiny dřiny, ale pakliže zaujmete českou YT scénu, o budoucnost ani ohlas se bát nemusíte.

My vám nyní přinášíme trojici, o které se momentálně nejvíce mluví.

1) JARDA KOVÁŘ

Naprostý unikát mezi českými youtubery, neboť se jedná o pravděpodobně nejstaršího youtubera u nás! Jarda Kovář se v civilním životě živí jako kameraman fotbalových zápasů, ale trochu překvapivě se dal ve svém volném čase také na sport, který obvykle ovládá generace, které by zcela přirozeně mohl dělat spíše tátu. „Dědek“ české YouTube scény se však výzvy nezalekl a svým specifickým humorem si získává čím dál více příznivců.

Jarda má jednu obrovskou výhodu, nechybí mu totiž tolik potřebný nadhled. Díky pokročilejšímu věku nehrozí, že by si přeťal žíly z depresí ze špatných komentářů, a naopak jsou jeho trollingy na trolly velmi trefným artiklem, který baví snad i samotné hatery.

Jardovým asi nejkultovnějším videem se ovšem stalo pojídání výkalů… Jardu Kováře se však ovšem dá stále vnímat jako zástupce youtuberského undergroundu. Tvorbu pro děti od něj nečekejte!

2) HOGGY

Pokud jsme přirovnali Jardu Kováře k undergroundu, musíme Hoggyho naopak zařadit do mainstreamu. Momentálně je to totiž takový Rytmus (38) mezi youtubery. Stojí na vrcholu všech a tohle je zkrátka jeho rok! Do jisté míry za to může i jeho duální umělecký život, neboť se aktuálně prosazuje i jeho popová kapela Slza. Ostatně jejich Lhůtu záruční letos slyšel zaručeně každý.

Hoggyho kanál se plní den co den videi, která rozděluje do nejrůznějších sekcí, a jeho dosah roste i tím, že si do svých videí zve jeho o něco méně známé kolegy, kteří si pozvání od něj nemohou dovolit odmítnout. Tenhle afektovaný klučina zkrátka jede a děti ho milují!

3) MARTIN ROTA

Bojovník a idol všech tělesně postižených Čechů. Na rozdíl od tlučhuby Václava Krásy se totiž Martin Rota skutečně stal tím, kdo motivuje své podobně indisponované spoluobčany. Martin se po neúspěšné operaci tukového nádoru na zádech musel již od dětství vypořádat s pohybem o berlích. Navzdory svému handicapu se v roce 2009 stal prvním tělesně postiženým Čechem, který zdolal nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro. Letos se mu také podařilo překonat nejvyšší evropskou horu Elbrus. Tu se již mimochodem neúspěšně pokoušel přelstít v roce 2009.

Rota je krom své zarputilosti také zajímavý tím, že se na svém kanálu, trefně nazvaném Naprosto Retardovaný, nevyhýbá ani kontroverzním tématům, jakými jsou otázky homosexuálních adopcí, islamofobie nebo byrokracie. Typicky se řevem jemu tak typickým. Div, že mu nepraskne cévka!

Martin Rota zkrátka patří mezi ty „chytřejší“ youtubery, což dokazuje i skrz svůj vědecký kanál, kde se snaží dovzdělávat své fanoušky.

Typická je pro něj ale také záliba ve sbírání údajně airsoftových zbraní. A to už moc pozitivním příkladem není.