Rostlinu jménem kotvičník zemní, latinsky Tribulus terrestris, využívá západní i východní medicína už přes 2 000 let jako lék na problémy ledvin a močového měchýře.

Jednoletá poléhavá bylina se žlutými květy parně pochází z písčitých pobřeží Číny a Japonska, odkud se rozšířila téměř do celého světa. Ačkoliv jde o plevelný druh, pěstuje se i pro farmaceutický průmysl, neboť má široké spektrum uplatnění a celou řadu příznivých účinků na lidský organismus.

Rostlina je známá především jako přírodní afrodiziakum. Její užívání by se mělo projevit významným vzrůstem libida. Pomoci umí mužům při poruchách erekce a snížené hladině testosteronu, pozitivní vliv má nejen na potenci, ale i na plodnost. I u žen kotvičník povzbuzuje sexuální vitalitu a zvyšuje pohlavní touhu, zmírňuje i klimakterické obtíže.

V současnosti se používá jako hlavní přísada výživových doplňků pro nárůst svalové hmoty a odbourávání tuku. Dále napomáhá ke zlepšení nálady a udržení tělesné i psychické svěžesti. Dodává životní energii a jeho užívání se osvědčilo také v době velkého pracovního vytížení, v rekonvalescenci a při pocitech únavy a vyčerpání.

Kotvičník zemní se užívá jak čerstvý zelený, tak sušený. S úspěchem ho lze pěstovat i v našich klimatických podmínkách. V zahradnictví pořídíte semena i sazenice, předpěstovanou rostlinku zasadíte do záhonu nebo do truhlíku. Pokud se ale na zahradničení necítíte, kupte si sušenou nať.

Čaj z čerstvého kotvičníku:

Užívání čerstvé natě je velice pohodlné. Utrhne se jen větvička s několika lístky, vloží se do hrnku a zalije vařící vodou. Do šálku se dá přidat i pytlíkový čaj či jiné léčivé bylinky.

Odvar ze sušeného kotvičníku:

Na denní dávku nápoje lásky potřebujete 1 čajovou lžičku namleté a usušené natě z celé rostliny, zalijeme půl litrem vody a vaříme 15 minut. Poté necháme 15 minut stát a scedíme.

Připravit si samozřejmě můžete ze sušeného kotvičníku i nálev, postup je stejný jako u čaje. Jedna lžička sušené byliny se přelije vroucí vodou a nechá se několik minut vyluhovat.

Užívání kotvičníku není vhodné pro těhotné ženy a děti až do 18 let.