Feministky a různé zastánkyně ženskosti zatracují tuto nejslavnější hračku na světě jako špatný vzor pro mladé dívky. Oponenti zase tvrdí, že „pravá od Mattela“ je jen hračka a na děti to tedy nemůže mít žádný vliv.

Chování právě těchto dívek bohužel dává za pravdu kritikům panenky Barbie. Začíná to plastickou operací prsou, končí to anorexií či snahou o přeměnu v živou panenku. Jenže Barbie se nikdy nepřestane prodávat a dívky po ní nepřestanou toužit.

Co s tím? Umělec Nickolay Lamm se pokusil vytvořit Barbie podle skutečného těla průměrné devatenáctileté dívky. Barbie samozřejmě musela přibrat, ztratit na výšce a zkrátit dost nohy. Pokud byste totiž slavnou pannu předělali do lidské podoby, ani by se nepostavila na nohy. Stehenní kosti by se jí vahou těla zlámaly a tělesný index váhy by byla alarmující anorexie.

Barbie by teď po úpravách měla být tím správným vzorem, který by nenechal na dospívajících dívkách následky. Jeho výtvor je ale přijímám s rozpaky a většině se nová panenka nelíbí. Což jen potvrzuje to, jak moc nám tahle disproporční hračka změnila a ovlivnila vnímání reality.