Vyvolávání duchů je velmi oblíbené hlavně u těch mladších ročníků. Dělá se to na táborech, školách v přírodě nebo u kamarádů doma. Většinou jde jen o pobavení, nikdo tomu moc nevěří a jen se tak všichni navzájem straší, když se v pokoji něco pohne nebo bouchnou dveře. Jenže tato nevinná zábava se může pěkně vymknout kontrole a zvrtnout se ve velmi nebezpečnou hru.

Vyvolat ducha je totiž hodně jednoduché. Ale dostat ho pryč nebo ho odvolat už tak jednoduše nejde. Duch totiž není tím člověkem, kterým byl, když žil. Je to jen energie, která ve člověku zbyla. A tak se může stát, že pokud po vyvolání ducha ho pak nepřinutíme odejít pryč, prostě ho odvolat, může se na někoho z nás přilepit a dělat mu ze života peklo. Jeho energie také může zůstat v místnosti a najednou se tam můžou dít nevysvětlitelné věci. Prostě tam doslova bude strašit duch a to asi nikdo nechcete.

Vyvolat ducha můžeme několika způsoby. Někdo používá tabulku s písmeny, které se říká spiritualistická. Pomocí ní se pak s duchem komunikuje. Jiní zase používají svíčku, kyvadlo nebo nějakou ozdobu na provázku. Duch k nám totiž dokáže přijít přes nějaký předmět. Když u toho lidé sedí v kruhu a drží se za ruce, uzemní tak jejich energii a duch přijde rychleji. Musí se ale hodně soustředit.

Člověk by neměl ducha nikdy vyvolávat sám. Kvůli energii vás musí být víc, samozřejmě čím více, tím lépe. Místnost by měla být temná. Postavte na stůl zapálenou svíčku, tabulku s písmeny nebo kyvadlo. Sedněte si do kruhu, chytněte se za malíčky. Kruh slouží jako vaše ochrana před duchem. Budete tak silnější než on. Pokud se rozpojíte, je to špatně a duch nad vámi může získat nadvládu.

Zavřete oči a třikrát řekněte nahlas, jakého ducha chcete vyvolat. Nejlepší je vyslovit nahlas jméno, datum narození a datum úmrtí. Pak byste měli ducha požádat, aby vám dal znamení, že se nachází v místnosti. Pak vše třikrát zopakujte, otevřete oči a čekejte, až se duch objeví.

Na ducha musíte mít připravené otázky a přesně vědět, na co se ho ptát. Pokud ho vyvoláte jen tak z nudy, mohl by se naštvat a to by také dopadlo špatně. Otázky pokládejte jasně a srozumitelně, aby vám mohl duch odpovědět jen ano nebo ne. Vždy mu musíte říct, co má udělat, když odpoví ano a naopak. Jako například když odpovíš ano, ať zhasne svíčka, pokud ne, tak ať zafouká.

Když už jste s duchem skončili a chcete ho poslat pryč, musíte mu nejdříve poděkovat, že se vám věnoval. Buďte k němu laskaví a uctiví. Přece jen je to duch a mohl by vám pak pěkně otravovat život. A pak ho pošlete do říše mrtvých. Při odvolání ducha ho oslovte celým jménem a zopakujte to nejméně třikrát.

Odvolat ho musíte hlavně hned, pokud na to zapomenete, později ho bude těžší odvolat. Místnost pak pořádně vyvětrejte.