Člověk by si myslel, že se zaklapnutím dveří posledního mučicího školního ústavu už bude jenom dobře. Ale kdepak. Po deseti či více desítkách let strávených v poklidu pracovního procesu přijde jednoho dne pozvánka na další (ne)dobrovolnou torturu, honosně se schovávající pod zástěrkou školní sraz. Střežte se další újmy na psychickém zdraví. Tady jsou důvody, proč rozhodně odmítnout:

  1. Čeká vás depresivní přehlídka životních mizérií a ztroskotaných osudů, kdy vedle sebe bude stát zkrachovalý podnikatel, opuštěná nezaměstnaná matka tří dětí a šikanovaný zaměstnanec obchodního řetězce. Nejste masochisti.
  2. I vy se budete muset zpovídat ze svého života. Když se vám podařilo vše, na co jste sáhli, stanete se terčem hluboké závisti. Když vás potkávaly samé tragédie, dočkáte se pokryteckých soucitných pohledů, v nichž se budou odrážet jiskry zlomyslné spokojenosti.
  3. Protože je opravdu pochmurné zjistit, že i největší loseři si vydělávají víc než vy, bývalí premianti, a největší negramoti dělají ředitele a top managery, zatímco vy pípáte zboží u kasy. O oslnivém osudu těch, které se vám v letech školních docházky dařilo úspěšně šikanovat, ani nemluvě.
  4. Dozvíte se, že váš idol, na kterého ve slabých chvílích stále vzpomínáte a fantazírujete si, jaké by to bylo, kdybyste ho tenkrát přece jenom pozvala na rande a nevzala si to, vedle čeho musíte dnes dennodenně uléhat, je o dvacet kil těžší, o mnoho vrásek bohatší a dělá se mu pleška.
  5. Oproti tomu poznáte krutou skutečnost, že smradlavý soused přes uličku a brýlatá spolužačka ze zadní lavice, kteří po vás jako jediní jeli, jsou teď nejvíc sexy jedinci z celého přestárlého soukolí bídy. A stále single!
  6. Budete si muset poslechnout pár samozřejmě přátelsky míněných rad ohledně výchovy dětí či vedení domácnosti. Všichni budou totiž chytřejší a zkušenější než vy, jak jinak.
  7. Zjistíte, že zrovna ti nejlepší, nejhodnější a nejprímovější lidi z celé třídy jsou vážně nemocní. Někteří dokonce za velice nešťastných okolností zemřeli.
  8. Místo srazu nebude pravděpodobně stát za nic, stejně jako jídlo a pití. Je to logické – všechno zařizovaly největší šprtky třídy.
  9. Stanete tváří v tvář stárnoucímu kolektivu a znovu si tak upevníte názor, že ano, opravdu i vy stárnete.
  10. Protože existuje asi tisíc a jedna zábavnější aktivita, než je sraz s vaší díkybohu už bývalou třídou!