Smrtelně nemocný Rus Valerij Spiridonov (30) umírá a jeho čas se krátí. Ví, že nemůže nic ztratit. Ani hlavu. A tak do toho jde! Buď bude operace úspěšná, nebo přijde definitivní konec.

Muž, který od dětství trpí syndromem, který mu zničil svalstvo, se rozhodl, že svůj osud vloží do rukou italského lékaře Sergia Canavera.

„Je to moje definitivní rozhodnutí. Jdu do toho. Nemám co ztratit,“ říká Valerij, který si plně uvědomuje, že náročná operace se nemusí zdařit.

Pokud vše půjde podle plánu, uskuteční se operace už v roce 2016. Valerij by na zákrok šel nejraději hned zítra, moc dobře ví, že jeho čas se krátí.

„Jasně, že cítím strach, ale také jsem zvědavý a velmi odhodlaný. Musíte pochopit, že opravdu nemám co ztratit,“ říká Valerij a dodává, že jeho zdravotní stav je měsíc od měsíce horší.

Před 45 lety proběhl pokus s transplantací opičí hlavy. Nezdařil se. Nedávno ale Číňané ohlásili, že dokázali transplantovat myší hlavu.

Canavero věří, že je v jeho silách postup čínských lékařů zopakovat. Jen musí být přesný, rychlý a musí počítat s tím, že bude muset napojit všechna nervová zakončení. Nesmí udělat jedinou chybu.

Náklady na operaci se už nyní odhadují na více než 7 milionů liber, píše britský Daily Mail. Bude u ní asistovat asi 150 lékařů a zdravotních sester.

Tělo dodá Spiridonův krajan, který roky leží v klinické smrti a jeho mozek nevyvíjí žádnou aktivitu.

Canavero věří, že operace je technicky možná. Že všechny náročné postupy již byly jednotlivě provedeny, nyní je třeba je provést všechny naráz.

Obě hlavy budou odříznuty naráz ostrou čepelí. Míchy na sebe budou napojeny pomocí speciálního roztoku. Pacient pak bude 4 týdny udržován v kómatu. Pak se probudí a bude moci mluvit, bude cítit svou novou tvář a začne mu nový život.

Italského lékaře jeho kolegové považují za blázna. Operace prý není možná.

Jenže Sergio Canavero do toho půjde. Byly doby, kdy si lidé nedokázali představit let do vesmíru anebo obyčejný mobilní telefon. Italský lékař věří, že právě on posune vědu o velký kus cesty.