Dokument z cyklu Expremiéři, který Česká televize odvysílala pod názvem Stanislav Gross – upřímně, je zpětně hodně smutný poté, co politik včera zemřel na selhání plic, což je obvyklá smrt pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou.

Na sklonku roku 2013 s Grossem natáčel mladý „famák“ Jan Látal, kterému se dodnes rekordně (33 let, pozn. aut.) nejmladší předseda vlády v historii Evropské unie nečekaně rozpovídal třeba o tom, jak to bylo s jeho slavným bytem a o přijetí Ježíše Krista.

„Překvapilo mě, jak byl vlídný k natáčení, asi proto, že jsme byli studenti. Plánování natáčení bylo komplikované, trefovali jsme přestávky mezi rehabilitacemi, několikrát jsem si myslel, že to nedokončíme,“ říká Látal s dodatkem, že Gross se nakonec ozval a co slíbil, to dodržel.

„Nejvíce mě překvapilo, když mi řekl, že je věřící, a já mu to uvěřil. V tu chvíli jsem ho viděl úplně jinak a začal mu klást jiné, předem nepřipravené otázky,“ přidává režisér vzpomínku na pasáž, jejíž úryvek je od včerejška na YouTube hodně oblíbený.