Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

VIDEO: 1. máj za socialismu? Žádná romantika pod rozkvetlou třešní, jen holubice míru a povinné demonstrace

+ Další 2 fotografie
Střapatá mávátka, vlajky, transparenty a papíry s hesly, která se provolávala v masovém průvodu. První máj, označovaný jako oslava práce a dělnické třídy, byl nejvýznamnějším svátkem komunistického režimu. Jak se slavil Svátek práce před listopadem 1989 a co všechno k němu patřilo?

Pro většinu z nás je dnes první máj časem lásky, za socialismu byl ale pro mnoho lidí dobou státnických proslovů a povinných průvodů.

Prvomájových průvodů se v Československu účastnily zejména školy, podniky nebo zájmové organizace. Z tribun je bedlivě sledovaly hlavy režimu, které využívaly tento svátek zejména jako politický nástroj – hlavním cílem bylo demonstrovat sílu režimu a jeho jednotu s lidem.

Na prvního máje ráno byli obyvatelé v menších i velkých městem probuzeni rozhlasem, ze kterého se linuly komunistické písně. V ulicích se začaly rojit děti v pionýrských úborech s připravenými mávátky a obrázky, nepřikládajíce tomuto dni politický význam.

První máj v hlavním městě

Největší prvomájový průvod se konal v Praze. Od roku 1948 byl pořádán na Václavském náměstí, poté jej několik let hostila Letenská pláň a v roce 1989 se vrátil na zpět Václavské náměstí.

Veselí svým projevem zahájil první tajemník strany a poté už se představitelé KSČ a státu z tribuny těšili pohledem na průvod dělený na pražské obvody, školy, podniky nebo instituce.

Nácviky na průvody se konaly už několik dní před samotným svátkem. Na školách během přestávek, ale i během vyučovacích hodin. Určilo se, kdo ponese jaký transparent či vlajku. Potom pokračoval jednotný nácvik hesel, která pochodující křičeli, když procházeli pod tribunami. Ozývaly se pokřiky jako „Se Sovětským svazem na věčné časy“ nebo „Prací za lepší život v socialistické vlasti.“

Důležitá nebyla jen kvalita přípravy, ale také vizuální stránka průvodu a jeho okolí. Všechny budovy byly ověšeny československými, sovětskými a rudými vlajkami a okna „zdobily“ holubice, papírové vlajky a plakáty s prvomájovými motivy.

Nepsaně povinná účast

Účast na oslavách prvního máje byla velmi často nepsaně povinná a nadřízení a učitelé měli nařízeno kontrolovat, zda se všichni dostavili. Neúčast byla brána jako prohřešek. Pro politicky neangažovaného člověka byl 1. máj zejména dnem volna. Jeho cílem bylo projít přepočítáním a pak se z průvodu nepozorovaně vytratit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy