Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

VELKÝ PRŮZKUM: Za co rodiny v Česku nejvíc utrácejí? Budete se hodně divit

VELKÝ PRŮZKUM: Za co rodiny v Česku nejvíc utrácejí? Budete se hodně divit
Zdroj: Profimedia.cz
Jídlo a bydlení odpradávna patří k vůbec nejvyšším položkám v rozpočtech českých rodin. Zatímco ceny potravin se v posledních letech drží relativně na stejné úrovni, výdaje za bydlení stále rostou. Úměrně tomu se však zvyšuje i průměrná mzda, která letos překročila magickou hranici 30 tisíc korun. Posvítili jsme si na to, za co domácnosti v Česku týdně nejvíc utrácejí. Na co kromě dvou zmíněných položek dáváme největší částky?

Životní úroveň v Česku roste, přesto se stále bojíme pořádně si dopřát. Ačkoliv začaly české rodiny za poslední měsíce utrácet více než dřív, pořád jde o ty nejnutnější položky. Zásadní roli samozřejmě hraje počet členů domácnosti, ale ve výdajích stále vítězí už tolikrát provařené bydlení a jídlo.

Kultura, vzdělání či oblečení, tedy věci, které bychom si měli užít, na čelních příčkách stále nefigurují. Přitom průměrná česká rodina týdně utratí přibližně 7 tisíc korun. Za co všechno?

Zejména ze zdravotního hlediska je dobrou zprávou, že se Češi nezdráhají utrácet za kvalitní maso, ryby a vajíčka z českých podestýlek. Na tyto tři položky týdně vynaloží 2 500 korun. Druhou nejobjemnější záležitostí je bydlení a k němu připočtená cena za vodu, energie i palivo. Při rozpočítání na všechny členy domácnosti tento výdaj vychází na 2 tisíce korun týdně.

Přesto stále platí, že největší peníze jdou v českých rodinách na potraviny. Ovoce a zelenina vychází na 700 korun za týden, pečivo na 500 korun. Brambory, luštěniny a mouka pak na 400 korun, mléčné výrobky včetně másla taktéž na 400 korun. Češi si dopřejí i různé pamlsky, na které týdně vynaloží asi 200 korun.

Velkým překvapením je, že za slazené nápoje a pivo neutrácíme žádné horentní sumy, týdně pouhých 200 korun. Stejně tak destiláty a alkohol jsou v týdenních výdajích českých rodin zastoupeny směšnou částkou 100 korun.

I při rozprostření výdajů do celého měsíce svádí souboj o pomyslnou příčku bydlení a jídlo. Zatímco ceny za potraviny se za poslední roky drží relativně ve stejné cenové hladině, finance vynakládané na bydlení stále rostou. Úměrně tomu se však zvyšuje i průměrná mzda, která se podle posledních údajů Českého statistického úřadu vyšplhala na 31 646 korun.

Zanedbatelné částky dávají české rodiny na vzdělávání či oblečení. Nové kousky sice v šatníku přibývají alespoň jednou za měsíc téměř každému, ale Češi za oděvy v průměru nevykládají žádné horentní sumy.

Rovněž záleží, v jakém městě rodina žije. V Praze jdou týdenní výdaje daleko nad 7 tisíc korun, zatímco na malých moravských vesničkách se zase většinou pohybují pod touto částkou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy