Na nejlepší film roku bylo nominováno celkem osm filmů.

Oscara za film roku získal Spotlight, který byl už začátkem večera oceněn za nejlepší původní scénář. Film vykresluje velmi silný příběh několika novinářů a jejich tvrdou několikaměsíční práci, díky níž odhalí největší církevní skandál v historii, a to rozšířenou pedofilii a zneužívání dětí knězi.

Počtem výher v jednotlivých kategoriích všechny jasně převálcoval Šílený Max: Zběsilá cesta. Mad Max, který si odnesl sošek hned několik, a to za nejlepší kostýmy, výpravu, masky, střih, zvuk i střih zvuku, na kontě má tedy celkem šest Oscarů.

Bodoval také Revenant v hlavní roli s Leonardem DiCapriem, kde získal svoji třetí sošku v životě Emmanuel Lubezki za kameru. Druhý rok za sebou si pro cenu vystoupal také režisér The Revenant: Zmrtvýchvstání Alejandro González Iñárritu.

Oscara za hudbu se po dlouhých letech zaslouženě dočkal Ennio Morricone, italskému skladateli ho přinesl western Quentina Tarantina Osm hrozných. Zajímavostí je, že Morricone složil hudbu k více než 500 filmům a televizním seriálům a dohromady pouze ke 30 westernům, jenže právě tato jeho westernová hudba je nejznámější. Je to také malý úspěch pro Českou republiku, protože hudbu nahrával Morricone v Praze s Českým národním symfonickým orchestrem.

Nejlepší píseň letošního roku zazněla podle filmové akademie v bondovce Spectre – Writing’s On The Wall. „Stojím tu jako hrdý gay,“ řekl její interpret a spoluautor Sam Smith, když si přebíral nejvyšší ocenění.

Nejlepším animovaným filmem je sympatické dílo V hlavě. Cenu za nejlepší celovečerní dokument si odnesli tvůrci dokumentu o zesnulé zpěvačce Amy Winehouse, který je tvořen především nikdy nezveřejněnými videi, fotkami a nahrávkami z mobilu zpěvaččina manažera, rodiny a přátel. V kategorii Nejlepší krátký animovaný zvítězil Medvědí příběh, což znamená historicky prvního Oscara pro Chile. Z neanglicky mluvených snímků zvítězil maďarský Saulův syn. Za adaptovaný scénář připadla soška tvůrcům filmu Sázka na nejistotu.

A jak to dopadlo mezi herci?

Nejlepší herečka ve vedlejší roli – Alicia Vikander za výkon ve snímku Dánská dívka. Nejlepší herec ve vedlejší roli – Mark Rylance za výkon ve snímku Most špionů

Nejlepší herečkou roku 2015 je Brie Larson ve filmu Room.

Fanfáry prosím. Ano, je to tam, nejlepším hercem za rok 2015 je Leonardo DiCaprio!

Celý ceremoniál trval tři a půl hodiny, padaly v něm klasické fráze, jako že všechno je možné. Večer provázel známý americký moderátor Chris Rock.