Zahlásil to jen tak mimochodem během včerejšího přenosu cen České televizní kritiky, kde ledabyle poznamenal, že „mám tady představit partnery, nevím, jak vy, já mám jen jednoho, ale dnešní doba si žádá partnerů více,“ a tím otevřeně a konečně řekl to, co stejně veřejnost ví už dávno.

Václav Moravec (40), matador vysílání České televize, kde uvádí Otázky Václava Moravce, patří k největším profesionálům, jaké tuzemská žurnalistická scéna má. Můžete si o něm myslet, co chcete, mít ho rádi, nemít ho rádi, ale prostě fakt je ten, že druhý takový je tady možná jen Martin Veselovský s Danielou Drtinovou a pak nikdo.

Takže i když Moravec veřejně včera přiznal svou homosexualitu a třeba jednou dojde i na doznání románku s jistým exministrem spravedlnosti (pro ty natvrdlé – koukněte se do galerie), který možná ještě trvá a možná už ne, otázka je, proč úspěšný moderátor a vysokoškolský pedagog nešel s pravdou ven už dávno?

Jen hlupák může někoho soudit podle toho, jestli má rád kluky, holky, jablka či hrušky, je zelený, puntíkatý nebo nosí ručník na hlavě, Moravec je prostě moderátor a tečka. Jeho orientace přece nijak neovlivňuje jeho úspěchy, inteligenci nebo jeho schopnosti.

A pokud měl on sám pocit, že ano, mluví to jen o jediném. Oháníme se tady demokracií a liberalismem a západní vyspělostí, ale Češi jsou ve skutečnosti dost homofobní, rasističtí a xenofobní. Je dobře, že to Moravec řekl nahlas, i když Ameriku tím pro nás tedy zrovna neobjevil a spíš jsme jenom počítali čas, kdy to zjevně vyjde na povrch bez možnosti to už utajit.

Ale třeba dokáže nakopnout tímhle i ty další, kdo se ještě bojí, že by jim to mohlo nějak uškodit na morálním kreditu, a nedají si říct, že záleží jen na tom, jak jste dobří a schopní.

Ne na tom, co děláte a s kým v ložnici.