„Hlasujeme právě protikuřácký zákon. Doufám, že už to tentokrát vyjde a zařadíme se mezi civilizované země!“ napsal na Twitter premiér Bohuslav Sobotka. Zákon Sněmovna projednávala ve třetím čtení. A tentokrát se shodla a zákon schválila. V restauracích a barech se nebude kouřit od 31. května, tento den totiž připadá na Den bez tabáku. „Je potřeba ten zákon schválit, veřejnost to od nás očekává a budeme tak postupovat,“ řekl portálu iDnes.cz šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

„Kouření je zlozvyk. Je to klasifikovaná nemoc a ministerstvo zdravotnictví bojuje proti nemocem,“ řekl po nástupu do funkce nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který vyzval ke schválení zákona. Ten byl prioritou i pro bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

„Podpoříme vládní návrh tak, jak se dostal do Poslanecké sněmovny, možná s nějakými minimálními změnami, ale jsme jednoznačně pro to, aby se v příštím roce v českých restauracích nekouřilo,“ slíbil ještě před projednáváním zákona šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Zákon se bude týkat i kuřáren.

Zákon už mohl být schválen letos v květnu, jenže k tomu chybělo 8 hlasů. Řada poslanců ANO totiž pro zákon nehlasovala nebo se zdržela hlasování úplně. Pro zákon bylo za hnutí ANO pouze 13 poslanců. Proti celému zákonu se staví ODS, která to bere jako zásah do podnikání. Zákon chce ale podpořit i TOP 09 a Úsvit.

Protikuřácký zákon nyní musí projednat Senát a podepsat prezident Miloš Zeman. I přes to, že je vášnivým kuřákem, řekl, že zákon nebude vetovat. Protikuřácký zákon by měl platit od 31. května 2018.