Vojná není kojná! Tak to zase začne nejspíš platit velmi brzy, české ministerstvo obrany totiž plánuje obnovit brannou povinnost! A pozor, brance si bude moct i vytáhnout ze zaměstnání, takže pokud máte slibně rozjetou kariéru a ještě vám není třicet, hrozí, že skončíte jako záložák.

V české armádě nyní slouží asi 20 tisíc profesionálních vojáků, menší vojsko má už snad jenom Slovensko a Monako, a to je pro náš stát příliš málo, podle náměstka ministra obrany totiž aktivní záložáci již jaksi nejsou použitelní.

Povinný odvod byl totiž tehdejším ministrem Tvrdíkem zrušen k poslednímu dni roku 2004 a záložní vojáci tak mají za sebou zastaralý výcvik. Nynější stav naší obrany tak není podle náměstka úplně schopen zvládnout velké krizové situace, a proto se už na podzim počítá se schvalováním nového zákona o branné povinnosti.

A teď neveselá zpráva. Je-li vám mezi osmnácti až třiceti lety, týkají se odvody právě vás. V Hospodářských novinách toto potvrdil Pavel Ťulák z Generálního štábu a mezi branci by byly i ženy! Jak by to ale vypadalo v praxi, pokud chodíte do zaměstnání? Budete-li způsobilí k odvodu, armáda vás z něj stáhne a nasadí na minimální tříměsíční výcvik, jak to potom bude s vaším pracovněprávním vztahem, ještě není jasné.

Ťulák totiž počítá s tím, že mezi branci by byli hlavně specialisté, kteří by měli sloužit v organizačních jednotkách, tedy zájem mají hlavně o IT techniky, zdravotníky nebo podobné obory. A nemyslete si, že se vojně vyhnete! Za to by vám totiž hrozily až tři roky vězení.