Už dlouho se hovoří o tom, že Turecko má na IS řadu obchodních vazeb. Je to obrovský problém, protože Turecko je členem NATO a zároveň usiluje o vstup do EU. Je možné, aby v EU byla země, která čile obchoduje s Islámským státem?

Na Turecko už netlačí jen Rusko, ale také vláda USA dala jasně najevo, že není možné, aby Turci s IS kšeftovali. Nejprve ruský prezident Putin oznámil, že není možné zavírat oči před tím, že některé turecké síly s radikály z IS čile obchodují. Ke kritice se rychle přidal i Washington.

Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že IS pašuje ropu přes hranice do Iráku a do Turecka a to radikálům přináší obrovské zásoby peněz.

David Cohen z amerického ministerstva financí už v říjnu uvedl, že IS takto vydělává až milion dolarů denně. „Podle našich informací IS prodával ropu za výrazně snížené ceny různým překupníkům včetně nějakých z Turecka, kteří ji dále transportovali k přeprodeji. Vypadá to tak, že část ropy proudící z území, kde operuje IS, byla prodána Kurdům v Iráku a pak přeprodána do Turecka,“ uvedl podle webu novinky.cz Cohen.

S další závažnou informací přišel turecký tisk. Novináři z listu Zaman tvrdí, že existují těsné vazby mezi tureckou tajnou službou MÍT a bojovníky IS. Bojovníci IS díky turecké benevolenci mohli v klidu procházet přes syrsko-tureckou hranici.

Turecká tajná služba navíc zajišťovala pro bojovníky IS dopravu zbraní. Turecká tajná služba podporovala islamisty z IS, když s Kurdy bojovali o město Kobani.

„Mohu říci, že turecká zpravodajská služba poskytovala dlouhodobě veškerou logistickou podporu,“ řekl tureckým novinám Cumhuriyet jeden z radikálních bojovníků IS. Proti novinářům z listu Cumhuriyet nyní tvrdě vystupuje Erdoganův režim. Hrozí jim obvinění z vlastizrady a doživotí. „Jsme obviněni ze špionáže. Prezident řekl, že jsme zrádci. My ale nejsme ani zrádci, ani špioni, ani hrdinové, jsme novináři. Co jsme udělali, je, že jsme pracovali jako novináři,“ citují novinky.cz hlas šéfredaktora Cana Dünmdara.