Matka neplánovala rodit doma. Chodila pravidelně na prohlídky a měla zajištěnou porodnici. „Mohu potvrdit, že jihomoravští policisté vyšetřují případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu v místě bydliště,“ řekl mluvčí policie Bohumil Malášek.

Podle Unie porodních asistentek šlo v případě rodičky o tzv. překotný porod. Žena porodila velmi rychle a nebyl čas na převoz do nemocnice. „Žena, která plánovala porod v porodnici a docházela na pravidelné prohlídky do porodnice, začala mít dnes nad ránem kontrakce. Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle,“ vysvětlila výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová.

Žena měla svou porodní asistentku, se kterou vše konzultovala. S tou také telefonicky komunikovala během porodu. Asistentka jí doporučila okamžitý telefonát na záchrannou službu.

Novorozenec byl po příchodu záchranářů ve vážném zdravotním stavu. „Tento stav se i přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci dítěte posádkou záchranné služby nepodařilo zvrátit,“ uvedla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Dítě přestalo dýchat poté, co mu byla přestřižena pupeční šňůra. Matka je ve vážném stavu v nemocnici.