Naštěstí oba orangutany včas objevili záchranáři, jinak by dopadli zle. Žháři, kteří les zapálili, se snaží vymýtit opice z Indonésie. Velmi kruté chvíle prožívala zraněná matka a její mládě. Nechybělo málo a zemřely by. Do vesnice je přilákala potrava, o kterou přišly, když les shořel. Místo aby je vesničané nějakým jídlem obdarovali, zuřivě se na ně vrhli a ještě je svázali lanem.

Nepředstavitelně trpěly, než je objevili záchranáři z organizace na ochranu zvířat. Ležely téměř měsíc na jednom místě bez ničeho. Matka byla nalezena v zuboženém stavu a naprosto vysílená. Byla tak vyděšená, že ji museli píchnout narkózu, aby ji mohli ošetřit. Mládě na tom nebylo o moc lépe. Celou dobu se křečovitě drželo na smrt vyhladovělé matky.

Oba dva orangutani mají před sebou dlouhou a náročnou cestu k uzdravení. Byli převezeni do ochranného centra, kde je budou pracovníci postupně léčit, aby se mohli co nejdříve vrátit zpátky do divočiny.

Je až k nevíře, co to vlastně lidé z vesnice orangutanům provedli. Navíc se jedná o vysoce ohrožený druh. Podle Karmela Lliana Sancheze to nebyl první ani poslední případ tak surového napadení opic. Denně záchranáři riskují své životy, aby mohli zachránit další zraněná a bezmocná zvířata.

Alespoň že je tato opičí rodinka momentálně v bezpečí. Záchranáři se ale bojí, aby příště nebylo příliš pozdě.