Žijeme ve světě notebooků, mobilů, tabletů a dalších chytrých zařízení. Není proto divu, že většina z nás vezme do ruky propisku a papír jen tehdy, když se podepisuje na úřadě nebo sází heslovité poznámky do diáře.

Přitom ručně psané písmo je podle odborníků vhodné pro rozvoj jemné motoriky, posílení paměti i jako relaxační metoda. Písmo navíc odráží naši osobnost, jak dokládají grafologové.

Ruku na srdce, kolikrát jste od doby, co jste opustili školní lavice, vzali do rukou tužku? Studenti už si na ruční poznámky také nepotrpí. Mají přece notebooky, tak na co.

Jenže tím, že přestáváme ručně psát, se prý ochuzujeme nejen o naši individualitu, ale i o paměť, pravopisné návyky a způsob vyjadřování.

Počítač nám totiž spoustu věcí až příliš ulehčuje. Pokud něco napíšeme špatně, můžeme text bezmyšlenkovitě smazat, takže není třeba promýšlet dopředu formulace. Pravopis za nás také většinou hlídá počítač, takže textová smršť nikdy nedopadne tak špatně, i když nedáme dohromady ani vyjmenovaná slova po B.

Vědci přitom zjistili, že ruční psaní výrazně posiluje proces učení a soustředění.

Takže zítra zahazujeme klávesnice!