Rakovina děložního čípku se řadí mezi zhoubná nádorová onemocnění, kdy se povrchové buňky děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit.

1. Kdo se nakazí?

Pozor, rakovinou děložního čípku se můžou nakazit muži i ženy! Jedná se o celosvětově rozšířenou nákazu, která se objevuje po zahájení sexuálního života. Nemoc může vypuknout až u 80 % lidí, ale po nákaze dochází ke spontánnímu vymizení viru. Bohužel u některých pacientů může vypuknout infekce.

Virus se přenáší pohlavním stykem a nejvíce ohrožené jsou mladé dívky. Do 35 let se dokonce s infekcí potýkají 2 ze 3 žen. O nemoci však často ani nevědí, protože jejich imunitní systém stihne viry zničit.

2. Výskyt v České republice

Ročně u nás podle Ústavu zdravotních informací a statistiky na toto onemocnění zemře 300–450 žen a je diagnostikováno 1100 případů.

3. Projevy a příznaky

Rakovina děložního čípku je zákeřné onemocnění, které o sobě nedává nijak vědět. Pokud se nádor rozvine, ženy obvykle cítí bolest v podbřišku, krvácejí po pohlavním styku a mají zapáchající výtok. Tyto příznaky nemusí být nutně jediným ukazatelem nemoci, každopádně by ženy v takovém případě měly okamžitě vyhledat pomoc gynekologa!

4. Prevence

Nejlepší prevencí je právě návštěva lékaře. Ten během pravidelných prohlídek udělá na čípku stěr a výsledky pošle na rozbor. Během pár dní se tak dá zjistit, zda je s ženou něco v nepořádku. Farmaceutické firmy také doporučují očkování proti rakovině děložního čípku.

5. Léčba

V případě předrakovinných změn na děložním čípku gynekolog může doporučit chirurgický zákrok zvaný konizace. Tím se z čípku odstraní postižená tkán. Zákrok trvá 5 minut a patří k těm nejjednodušším.

Samozřejmě všechno záleží na individuálním zdravotním stavu ženy. Někdy je doporučeno si nechat odstranit celou dělohu a poté může následovat radioterapie, v těžkých případech už chemoterapie.