Angličan celou akci plánoval přes dva roky a policie jej zadržela jen krátce před tím, než hrůzný plán realizoval. Lyburd v průběhu příprav postupně vyrobil pět trubkových bomb plných hřebíků, dvě klasické nálože a ze zakoupených součástek dokázal sestrojit i pistoli Glock.

Do té si sehnal dokonce 94 expanzivních nábojů.

Peníze na výzbroj získal vydíráním lidí navštěvujících pedofilní internetové stránky. Mladík, který se netají obdivem k Andersi Breivikovi, napsal dokonce i „dopis na rozloučenou“.

„Zničili jste mi celý život, takže neočekávejte, že budu mít dnes slitování. Nikomu neprojde to, že mě nerespektuje. Učiním vám takovou malou lekci z respektu svými 9mm náboji. Co možná začalo jen jako obyčejná fantazie, je nakonec až příliš reálné,“ citoval z textu soudce Paul Sloan.

Případ je o to více šokující, že sehnat jakoukoliv pistoli je ve Velké Británii extrémně obtížné. Kromě bezpečnostních složek nemá na držení střelné zbraně skoro nikdo nárok.

„Nebyly to nereálné fantazie snílka odtrženého od reality, ale pečlivě plánovaná pomsta počítačového hackera, který byl schopen získat prostředky od jiných uživatelů internetu včetně bitcoinů, za které si na webu koupil poloautomatickou pistoli a náboje. Ve stejné době vyrobil funkční nálože a hlásil se k těm, kteří byli odpovědní za nedávné masové vraždy ve světě," uvedl u soudu žalobce Nicky Dry.

Lyburd se bránil tím, že se jen snažil zalíbit lidem na internetu, ale porota mu neuvěřila. Uznala ho vinným v osmi bodech obžaloby a přesnou výši trestu si mladík vyslechne 25. září.