Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci válka na Ukrajině Survivor 2024

Sir Nicholas George Winton byl britský makléř a humanitární pracovník, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Velké Británie.

Narodil se 19. května 1909 v Londýně, zemřel 1. července 2015 ve Sloughu.

Kariéra

Pocházel z rodiny německo - židovského obchodníka Wertheimera. Ta se již roku 1907 přistěhovala do Velké Británie kde si změnila příjmení na Winton. Rodiče na židovské víře ovšem příliš nelpěli, dokonce nechali svého syna pokřtít.

Po základní škole v Hampsteadu (dnes část Londýna navštěvoval internátní vzdělávací ústav ve Stowe. Ještě před složením maturity se zaučoval ve Vojenské bance. Později odjel k příbuzným do Německa a získával praxi v různých bankách v Hamburku Berlíně a nakonec i pařížské Národní bance.

Počátkem třicátých let se vrátil do Anglie kde v důsledku hospodářské krize vystřídal práci v několika bankovních domech. Během zimy 1938 se rozhodl zapojit do záchrany židovských dětí z Československa kterým pomáhal dostat se do Velké Británie a to až do vypuknutí druhé světové války

Během ní sloužil u RAF kvůli slabšímu zraku však pouze v administrativě, přestože pilotní kvalifikaci získal už před rokem 1939. Po jejím skončení se začal opětovně věnovat bankovnictví.

V prosinci 1938 jej učitel Martin Blake, jeden z pracovníků Britského výboru pro uprchlíky z Československa požádal, aby místo lyžování v Alpách přijel do Prahy a pomohl zde organizovat transporty. Pro každé dítě do věku 17 let bylo nutné zajistit náhradní britskou rodinu a kauci ve výši asi 50 liber potom již nebyl problém získat pro ně vízum s povolením k pobytu.

S pomocí své matky a dalších dobrovolníků vyhledával vhodné náhradní rodiče, vyřizoval adopce u úřadů a získával příspěvky na kauce To všechno souběžně se svou běžnou prací a pod neustálým dohledem gestapa

Závěrečný úspěšný transport byl vypraven 2. srpna 1939, celkový počet zachráněných dosáhl čísla 669. Úplně poslední vlak s 250 dětmi byl vypraven 1. září 1939, ale byl zastaven a poslán zpět, protože ve stejný den vypukla druhá světová válka

V roce 1998 jej přijal na Pražském hradě tehdejší prezident Václav Havel a vyznamenal jej řádem T. G. Masaryka

Roku 2002 byl Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu Jeho jméno rovněž nese planetka (19384) Winton, objevena Observatoří Kleť v témže roce o něm režisér Matej Mináč natočil biografický film Síla lidskosti – Nicholas Winton

Jako potomek židovských rodičů nemohl být oceněn státem Izrael titulem Spravedlivý mezi národy který se uděluje lidem jiného vyznání, kteří přispěli k záchraně Židů.

Na Nobelovu cenu za mír byl prozatím navržen třikrát (2008, 2011 a 2013). Je též nositelem Řádu britského impéria

V den jeho 105. narozenin se prezident Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky Řád Bílého lva Tím byl oceněn 28. října téhož roku (2014).

1. září 2009 v 9:01 hodim vyjel z pražského Hlavního nádraží vlak Winton Train na čtyřdenní cestu. Mimořádná souprava projela trasu, kterou by před 70 lety absolvovaly děti z posledního dětského transportu, který zmařilo vypuknutí války Před samotným odjezdem došlo k odhalení památníku - sousoší sochařky Flor Kent.

Osobní život

Přestože svůj čin nepovažoval za nic výjimečného a nikdy o něm sám nemluvil, náhoda v roce 1988 způsobila, že se o transportech dozvěděla jeho manželka Greta tím, že nalezla seznamy dětí a příslušné dokumenty na půdě v domě, kde bydleli. Předala vše historičce Elizabeth Maxwel, která zorganizovala setkání žijících zachráněných v pořadu televize BBC That’s Life (Takový je život).

Pozornost veřejnosti se k němu však upřela až po dalších deseti letech, když jeho příběh připomněl režisér Matej Mináč ve filmu Všichni moji blízcí (1999).

S partnerkou (žila v letech 1919 až 1999) se vzali roku 1978 v Dánsku Měli spolu tři děti: dceru Barbaru (1953) a syny Robina (zemřel jako dítě) s Nickem.

Články