Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Investigativní novinář Jan „Janek“ Kroupa se narodil 23. června 1974 v Praze.

Nejznámější pořady:

Od roku 1996 mapoval nešvary české společnosti v pořadech TV Nova Nejprve v Občanském judu, od roku 1997 v Na Vlastní oči a Natvrdo. Jeho reportáže vysílá i Česká televize a otiskuje Mladá fronta DNES. Od roku 2014 pracuje jako investigativní reportér také pro Český rozhlas Od podzimu 2019 pak jako moderátor pořadu TV Nova Příběhy českých zločinů

Mezi jeho nejznámější investigativní reportáže patří kauza Berdychova gangu Budišov kauza poslance Jana Moravy nevěstince Miloslava Mrštiny nebo nákup transportérů Pandur II

Některé z jeho reportáží ale vyvolaly značné pozdvižení. V roce 2006 v rámci tzv. kauze Budišov (korupce a dotační podvod při rekonstrukci budišovského zámku) byli zatčeni čtyři lidé, včetně starosty Budišova a budoucí eurokomisařky Věry Jourové. Kroupa vystavěl svou reportáž na tvrzení kontroverzního architekta Marka Ričáře. V roce 2008 soud rozhodl, že se skutek nestal. Věra Jourová vysoudila za neoprávněný pobyt ve vězení 3,6 milionu korun. Jediným odsouzeným byl nakonec architekt Ričář. Kroupa byl kritizován za neprofesionální a neetický přístup ke kauze i za absenci omluvy.

V roce 2014 pak v kauze ČEPEK údajně poškodil tzv. Českou pedofilní komunitu kterou dával do souvislosti s případy zneužívání dětí a šíření dětské pornografie. Seznamka ČEPEK přitom slouží výhradně pro osoby nad 15 let a se zmiňovanými případy nemá žádnou souvislost. Na obranu ČEPEKu se tehdy postavili přední čeští sexuologové jako Petr Weiss a Ondřej Trojan. Podle policie nedošlo k žádnému trestnému činu ani přestupku ze strany ČEPEKu. Zřizovatel webu podal na práci Janka Kroupy stížnost na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a Radu Českého rozhlasu.

Na přelomu let 2017 a 2018 pracoval Janek Kroupa na reportážích zabývajících se hospodařením společnosti Agrofert na 1700 hektarech cizích pozemků. Dostal se při tom do ostrého konfliktu s ředitelem Českého rozhlasu Reném Zavoralem, podle kterého je tento problém strukturální a neoprávněně je obhospodařováno až 5 % zemědělské půdy u nás. Přičemž podíl Agrofertu je ve srovnání s jeho podílem na českém zemědělství jako celku mizivý. Kroupa oponoval, že Andrej Babiš jako představitel státní moci musí být podroben většímu společenskému dohledu než ostatní zemědělci. Rada Českého rozhlasu nechala zpracovat tři odborné analýzy zpracování reportáže. Nakonec se opírala o tu, která byla ke Kroupovi nejkritičtější. On to prezentoval jako cenzuru a zastrašování novinářů. Ředitel Zaoral i rada tuto interpretaci odmítli a zopakovali, že nejde o téma samotné, ale o jeho zpracování. Na Kroupovu stranu se postavili někteří kolegové z Českého rozhlasu, včetně šéfredaktora zpravodajství Jana Pokorného.

Janek Kroupa je držitelem ceny Elsa (2005), Novinářské křepelky (2007) a ceny vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za válečné reportáže. V roce 2014 získal společně s polskými kolegy polskou novinářskou cenu Grand Press v kategorii investigativní žurnalistika za reportáž o pašování zbraní z Česka na východní Ukrajinu.

Spolu se Zdeňkem Čechem napsal v roce 2006 knihu Zločin jako profese: pravda o velkém spiknutí : od Davida Berdycha přes podivné důstojníky policie až k Františku Mrázkovi.

Janek Kroupa je synem politologa Daniela Kroupy. S manželkou Žanetou má dceru Julii.

Články