Když namíříte fotoaparátem na jakékoliv jiné dítě, pravděpodobně vám celé potěšené na tváři vykouzlí úsměv nebo vám předvede vtipnou grimasu. Každodenní realita dětí z Blízkého východu je ale na hony vzdálená té naší. Nad nejmenšími občany tu neustále visí hrozba smrti a podle toho vypadají také jejich reakce.

Příkladně to vystihla fotografie tureckého fotografa Osmana Sagirliho. Ta vznikla už v prosinci minulého roku. Poté, co ji před několika dny sdílela novinářka z Gazy Nadia Abu Shaban, se však stala internetovou senzací a dočkala se ohromného množství sdílení. A také soucitných a lítostivých komentářů.

Sagirli na snímku zachytil drásavý moment, kdy se čtyřletá holčička ve vidině zastřelení vzdává. Myslí si totiž, že fotoaparát, s nímž na ni muž míří, je zbraň.

„Použil jsem na ni teleobjektiv a ona si myslela, že je to zbraň. Jak moc vyděšená byla, jsem zjistil až poté, co jsem fotku pořídil. Kousala se do rtu a zvedala své ruce. Děti přede mnou normálně utíkají, schovávají si tváře nebo se usmívají, když vidí fotoaparát,“ řekl BBC autor fotky.

Dívka žije společně se dvěma sourozenci a matkou v uprchlickém táboře na turecké hranici. Otce ztratila po bombardování města Hamá. Je tedy nejspíše jasné, co se jí muselo v zaznamenaném okamžiku honit hlavou…