Švédsko zažívá výměnu populace takřka v přímém přenosu. Ze Švédska odešlo podle místního statistického úřadu v uplynulých dvou letech nejvíc lidí za posledních pětapadesát let, píše web novinky.cz. Odchod původního obyvatelstva je dáván do souvislosti s přistěhovalec­kou vlnou.

„Už se tam necítím bezpečně. Dívky tam nemohou chodit plavat do bazénu, aniž by se vystavovaly riziku obtěžování. Uprchlíci napadají sociální pracovníky, byl i případ pobodání dítěte ve škole. Dokonce i lidé, kteří do Švédska utekli v osmdesátých a devadesátých letech z Libanonu, říkají, že situace je zlá,“ uvedl pro novinky.cz osmadvacetiletý Erik Martinsson, který se rozhodl, že raději odejde na Maltu.

Martinsson také dodal, že se mu nelíbí, jak švédská vláda jedná s uprchlíky. Prý je mu bližší model, který vidí v Česku. Martinssonovi se nelíbí, že švédská policie ztratila některé regiony, kde vládne právo silnějšího. Také se mu nelíbí, jak o problémech s imigranty informuje švédský tisk, který je falešně korektní.

Podle dat švédského statistického úřadu odešlo v letech 2013 a 2014, kdy začaly prudce růst počty imigrantů směřujících do Švédska, nejvíce lidí od roku 1960, více než 50 tisíc lidí ročně.