Sikhismus je co do počtu stoupenců sedmé největší náboženství světa. V současné době lze sikhy nalézt po celém světě, i když jejich největší koncentrace zůstává v Indii, odkud náboženství pochází, konkrétně z oblasti Paňdžábu.

Nejedná se o žádné krvelačné náboženství, spíše naopak, ale přesto má svá přísná pravidla. Jedním z nich je, že si muži nestříhají vlasy a nosí turban. V tomto případě jde o významný náboženský požadavek a sundání turbanu je velkým prohřeškem.

Na to ale ani na chvíli nepomyslel student Harman Singh (22).

Svět obletěla fotografie, kde malého chlapce, kterého právě srazilo auto, drží v náručí neznámá žena. Harman si všiml krvácející rány na hlavě chlapce, sundal turban a okamžitě mu s ním podložil hlavu. Pro nás něco běžného, normálního, pro místní vidět sikha bez turbanu něco tak neobvyklého, že ho okamžitě začali fotit.

Mladý muž tak porušil velmi důležitou tradici. A zlé jazyky začaly tvrdit, že mladík v tu chvíli odložil náboženství. Harman ale řekl, že nic takového není pravda.

„Nepřemýšlel jsem o turbanu. Přemýšlel jsem o nehodě a jen jsem si říkal – ten chlapec potřebuje něco na hlavu, protože krvácí. Tisíce lidí z celého světa, kteří ani nepatří do naší komunity, mi píší, že jsem dobře udělal. Zachoval jsem se tak, jak jsem musel. Snažím se být slušný člen komunity, musel jsem pomoci a nic jiného mne v tu chvíli nenapadlo,“ řekl Harman Singh.

Asociace sdružující sikhy k situaci uvedla: „Tento sikh nedal stranou náboženství, prostě jen udělal to, co dělaly generace sikhů po celá staletí – pomohl.“

Pokud jde o život dítěte, jde vše stranou. A jak je vidět, platí to všude na světě.