K čemu slouží Stonehenge a kdo a jak ho postavil, to už vrtá hlavou vědcům i laikům celá desetiletí. Záhadný monument teď však odhalil další malé tajemství.

Pomocí suché trávy se konečně zjistilo, jestli Stonehenge byl uzavřený nebo otevřený kruh. A došlo k tomu opravdu komickou náhodou. Jeden z těch, kteří se o památku starají, totiž nedosáhl hadicí až úplně ke kamenům. Nechal to tedy suché a trávník se neupravoval. Shodou okolností to bylo místo, kde měly teoreticky stát v minulosti další kameny. To se teď potvrdilo, protože v těchto místech vyrostla tráva jinak a dotvořila tak vzhled uzavřeného kruhu. Pro vědce je to velmi důležitý objev.

Stonehenge je jednou z největších záhad naší planety. Doteď nikdo netuší, jak tyto několikatunové kameny mohl někdo přemístit a vztyčit. Naše současná technika toho není schopna, tak se otevřel prostor pro velmi svérázné, někdy až sci-fi teorie.

Obrovskou kamennou stavbu údajně postavili neolitičtí zemědělci (!!!) před 2600 lety s primitivní dřevěnou technikou. Tahle teorie je však stejně pravděpodobná, jako že Stonehenge postavil Pavel Novotný (33) s pomocí dřevěných palet od Macury.

Některé prameny však uvádějí, že stáří Stonehenge může být až 100 tisíc let a postavila ho bájná civilizace Atlantida, která disponovala vysoce vyvinutou technikou, o jaké se nám nikdy ani nesnilo. Další teorie mluví o tom, že megality postavili mimozemšťané. Nicméně jsou to jenom domněnky, stoprocentní pravdu se asi nikdy nedozvíme.

O účelu stavby toho vědci moc nevědí. Spekuluje se o tom, že sloužila jako obrovský kalendář, kde druidi určovali slunovraty atd. S tím souvisely i rituály, které se zde měly provádět. V oblasti Stonehenge navíc lidé potvrzují léčivé účinky. Někteří turisté se tam sjíždějí právě kvůli tomu a prý to opravdu funguje.

Jediným potvrditelným faktem v souvislosti se Stonehenge ale je to, že vědci nevědí o této záhadě absolutně nic. Nevědí, kdo ho postavil, kdy, jak ani proč. Čeká nás ještě dlouhá cesta studia a poznávání, než odhalíme alespoň jedno procento těchto tajemných staveb.

Co si o této stavbě myslíte vy?