„Hledání štěchovického pokladu mě již stálo přes 13 milionů korun, veškerý majetek a lidské ideály. Teď jsem u konce, protože víme, kde část pokladu je,“ říká nám rychle Josef, který za chvíli zmizí zpět do lesa se svým týmem.

„Není to jen o bednách zlata a touze po bohatství, ale i stovkách hodin v diskuzi s pamětníky, čtení v archivech, brodění se po kolena v bahně i o zklamání nad úspěchem či neúspěchem. Nebýt mého sponzora, nebyl bych tam, kde jsem teď, a neměl dílčí úspěch na objevení této záhady,“ popisuje Mužík těžký život profesionálního hledače pokladů. Přitom ví, že hledáním to zdaleka nekončí.

„Ještě je k pokladu daleká cesta. Právní bitvy a jednání se státem. To vše teď řešíme, ale mám radost, že já, Josef Mužík, jsem vydržel a jsem malý kousek od cíle,“ říká s tím, že děkuje své rodině, týmu, agentuře a hlavně všem svým nadšencům, kteří ho nezištně podporují a dodávají mu sil.

Zároveň podporuje další hledače po celém světě. Nejvíce nyní fandí kopáčům v polském Walbrzychu, kteří hledají vagon plný zlata. Ten měli ukrýt nacisté. „Nevaří z vody, jsou to odborníci na svém místě a nevsadili na špatnou kartu. Jejich znalosti je předurčily k úspěchu.“ Na druhou stranu chápe, že k nalezení budou potřeba milionové částky od sponzora a nebude to tak jednoduché.

„Nekopou naprázdno. Sám bych jim doporučil vysokou míru opatrnosti a trpělivosti, protože nacisté při zabezpečování těchto děl velmi dbali na to, aby je nikdo nenašel, a to díky vyspělým, na tu dobu neuvěřitelným technologiím,“ uzavírá Josef Mužík tajemně.

Josefovo počínání můžete sledovat online na jeho FB profilu, kam vkládá aktuální informace.