Zatímco primitivní část národa dává nepokrytě najevo názor, že Stanislava Grosse dohnaly boží mlýny, málokdo si uvědomuje, jak hrůznou nemocí onemocněl.

Jak jsme připomínali v posledním testu o jeho zlém zdravotním stavu, bývalý premiér zjevně umírá na ALS (amyotrofická laterální skleróza), nemoc, na které je nejhorší, že v její kulminaci je pacient doslova paralyzován neovladatelnými svaly a za plného vědomí umírá na udušení.

Rodiče dětí, kterým ALS diagnostikují, tak mají takřka jistotu, že se jejich dítě nedožije plnoletosti, dravá varianta nemoci zabíjí v řádu let.

Vědecká superstar Stephen Hawking ve dvaadvaceti upadl na schodech univerzity, a když se po sérii vyšetření ukázalo proč, dávali mu lékaři výhled na dva až čtyři roky. Geniální fyzik ale žije s nemocí pět desítek let, a přesto, že je zásadně limitován, v posledních deseti letech i hlasově, zachoval si jakous takous kvalitu života, dodnes se věnuje vědecké práci a zplodil tři děti.

Takové štěstí má ale jen zlomek nemocných a co je horší, ani moderní medicína si s ALS neví rady. Gross tak, pokud se nestane zázrak, má před sebou vzhledem ke svému stavu poměrně málo času, což je v první řadě smutné, a připočteme-li k tomu, že boží mlýny neexistují a žádná voda se nevaří, je na místě říct, že urážky, kterým musí čelit v diskuzích, jsou stejně nechutné jako jeho čachry machry s Telefonicou.