Tři mladíci podle švédského serveru Aftonbladet v neděli ráno v jednom z bytů ve městě Uppsala znásilňovali třicetiletou ženu a vše živě vysílali na Facebooku. Hromadné znásilnění mohli vidět lidé v uzavřené skupině, kde jich je asi 60 tisíc. Video viděla i Josefine Lundgren (21), která před půl devátou ráno okamžitě zavolala na policii.

„Strhali z ní oblečení a lehali si na ni,“ řekla dívka serveru Expressen. „Teď jsi znásilněná,“ řekl jeden z útočníků na konci videa. Na konci videa nutí ženu prohlásit, že nebyla znásilněna, a u toho mají zbraň v ruce. Na záznamu je vidět i příjezd policie, posléze kameru jeden z policistů vypne. Podle serveru The Local znásilnění sledovalo mnoho lidí.

„Jsme v kontaktu s několika lidmi, kteří celé vysílání viděli,“ sdělil Marcus Svensson z policie v Uppsale. Žena byla po incidentu odvezena do nemocnice, během znásilnění podle několika lidí dokonce omdlévala.

Lidé jsou z vysílání znechucení a nikdo nemůže pochopit, proč to mladíci udělali. Žena měla štěstí, že svědci zalarmovali policii. "Láme mi to srdce. Ta dívka seděla před kamerou, zatímco ji nějaký chlap natáčel a nutil ji říct, že nebyla znásilněna,“ řekla Linda Johansson, která vše v přímém přenosu viděla a je členkou uzavřené skupiny.

Útočníci se narodili v letech 1992, 1996 a 1998, přitom nejstarší z nich je policii dobře známý. V minulosti byl vyšetřován v souvislosti s drogami a také napadením. „Pokud někdo naruší naše pravidla pro živé vysílání, chceme přenos zastavit co nejdříve. Lidé mohou nahlásit jakýkoli nevhodný přímý přenos,“ řekla mluvčí Facebooku Christine Chen pro server New York Times a útok odsoudila.