Vyčerpaní, špinaví, zoufalí a hladoví. Tak vypadala čtyřčlenná skupina švédských sportovců tvořící jeden tým na nejtvrdším závodě světa – Amazon Race.

Letos se závod odehrával v jihoamerickém Ekvádoru. Byl rozdělen do tří různých geografických oblastí. Závodníci museli zdolat Andy, Tichomoří i amazonský deštný prales. Před jedním z nejtěžších úseků, který byl dlouhý 32 km a vedl ekvádorským deštným pralesem, se vyčerpaná skupina zastavila s tím, že si udělá krátkou přestávku na jídlo.

Unavený Mikael Lindnord si všiml toulavého zanedbaného psa, který je pozoroval koutkem oka. Bylo mu ho líto, proto se s ním rozdělil o svoji svačinu. Jenže pes, který dostal později jméno Arthur, se rozhodl, že jde s tím, kdo ho nakrmil!

I když se skupina snažila psa pro jeho vlastní dobro odehnat, nepovedlo se jí to. Dokonce byli pořadateli upozorněni, že by psa opravdu měli někde zanechat, protože mají před sebou skoro šedesátikilometrový úsek na kajaku v ledové vodě. Skupina se pokusila odejít bez psa, ten se ale nenechal odradit. Rozběhl se, skočil do vody a začal zuřivě plavat směrem ke svým zachráncům. Mikaelovi se Arthura zželelo a naložil ho na kajak.

Pes nakonec dokončil celý závod se svým budoucím pánem. Závodník se totiž v průběhu závodu rozhodl odvést si psa do Švédska. Během Amazon Race se musel Arthurovi přizpůsobit, ale závod chtěl dokončit. Když byl pes unavený, dala si švédská skupina přestávku, a když zapadl do bahna, společně ho z posledních sil, které měli, vyprošťovali.

„Přijel jsem vyhrát závod a místo toho jsem našel přítele,“ řekl Mikael Lindnord při odletu z Ekvádoru. Po veterinárním ošetření a nutném vyřízení papírů si Arthura odvezl a zatoulaný pes našel ve Švédsku nový domov.