Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Slovensko versus Česko - Kde se daří ženám lépe a kde více vydělávají?

Prozradíme vám, jak se lépe soustředit a to nejen v práci.
Zdroj: Profimedia
Ve srovnání mezd na Slovensku a v Česku pro rok 2017 kromě samotné jejich výše jistě sehrálo roli i posílení koruny proti euru. Projevil se nějak poslední vývoj v rozdílech v platech mezi muži a ženami?

I v roce 2017 ženy na Slovensku a v Česku táhly v otázce platů vůči mužům za kratší konec. A nezaostávají pouze ve mzdách, ale i v dalších příležitostech. Dokazují to nová data Světového ekonomického fóra (World Economic Forum - WEF) ve studii s názvem Global Gender Gap Report. Slovensko se umístilo na 74. příčce ze 144 zkoumaných zemí. Naopak, Česko kleslo až na 88. místo.

Na základě těchto údajů se tedy dá říci, že slovenské ženy jsou na tom o něco lépe než jejich české kolegyně. Ženy v Česku si podle studie WEF pohoršily, ačkoli podle údajů Českého statistického úřadu jejich mzdy od poloviny roku 2016 až do třetího čtvrtletí 2017 rostly rychleji než mzdy mužů. Zatímco ještě ve druhém čtvrtletí byl roční růst střední mzdy (medián) mužů v Česku 3,9 procenta a žen jen 3,5 procenta, od tohoto období pak každé další čtvrtletí (s výjimkou prvního kvartálu roku 2017) platy žen rostly rychleji než mužům. Ve třetím čtvrtletí 2017 se mediánová mzda žen v české ekonomice zvýšila o 7,8 procenta, zatímco mužům jen o 7,0 procent.

Podle WEF si Slovenky oproti Česku drží lepší postavení po celou minulou dekádu. V letech 2008 až 2009 v Česku dokonce ženy vydělávaly až o 25 % méně než muži, v současnosti se rozdíl pohybuje kolem 21 procent, na Slovensku 20 %.

1. Ekonomické příležitosti

V kategorii ekonomické příležitosti hodnotili odborníci procentuální zaměstnanost mužů a žen ve věku 15 až 64 let. Poměr platu za stejnou práci mezi mužem a ženou. Poměr zastoupených žen vůči mužům ve vrcholných a řídících pozicích. V ekonomických příležitostech pro ženy Slovensko skončilo na 79. místě ze všech srovnávaných zemí. Česko až na 92. místě.

2. Dosažené vzdělání

V rámci vzdělání byly brány v úvahu faktory jako gramotnost mužů a žen, podíl dosaženého základního, středoškolského či terciárního vzdělání. V této kategorii Slovensko i Česko obsadily přední příčky, patří tedy k nejlepším na světě.

3. Zdraví

V sekci zdraví Světové ekonomické fórum hodnotilo poměr narozených mužů a žen a délku života u obou pohlaví. V této kategorii na Slovensku a v Česku také nelze hovořit o znevýhodnění žen.

4. Politické uplatnění

Horší je to s politickým uplatněním pro ženy. A to v obou státech. Zde odborníci počítali procento žen zastoupených v parlamentu, na ministerských postech ve vládě či pozici premiéra nebo hlavy státu za posledních 50 let. Slovensko obsadilo 89. pozici, Česko má ještě o dvě místa horší postavení. V regionu jsme podprůměrní.

"V některých případech si za to ženy mohou samy. Podle průzkumu portálu Profesia, kde většina nezaměstnaných Slováků a Čechů vyhledává práci, ženy očekávají a žádají o přibližně

25 % nižší mzdu než muži. Slovenské a české ženy jsou obecně méně průbojné a neméně podstatný faktor je, že vyhledávají pozice v sektorech, ke kterým přirozeně inklinuje pouze

něžnější pohlaví. Ty jsou však ohodnoceny nižšími platy," vysvětluje odbornice Silvia Holá ze společnosti xPartners.

Bartošová brala úspěchy jako samozřejmost, svou slávu ale neustála, tvrdí její první manažer. Showbyznys ji semlel

Související články

Další články

Nejnovější kauzy