Dvacetiprocentní účast, peníze vyhozené z okna, rozdělený národ a fiasko.

Tak by se dalo po víkendu nazvat Referendum o rodině, které prosadila nevládní organizace Aliance za rodinu v čele s Antonínem Chromíkem, což je člověk, se kterým byste coby lesbička nebo gay dvojdomek mít nechtěli.

Nejlépe asi celou šaškárnu, během které vypluly na povrch mimořádně nechutné homofobní postoje části společnosti i jednotlivců, hodnotí deník SME, který trefně napsal, že to potrvá ještě dlouho, než Slováci, kteří si myslí, že svým hlasem chrání rodinu, ve skutečnosti pro opravdové problémy slovenské rodiny nehnuli prstem.

Celá akce rozhodně nezlepšila postavení homosexuální minority na Slovensku, ba naopak. V už tak silně konzervativním prostředí zazněly nahlas další nechutné důkazy smutného faktu, že většina Slovenska, bohužel včetně malé části intelektuální elity, zatím není schopná objektivně a bez předsudků vnímat osoby s jinou sexuální orientací coby jedince, kteří mají stejnou hodnotu jako osoby heterosexuální, byť některé queer iniciativy uvítaly věc jako začátek možného skutečného dialogu o registrovaném partnerství a dalších otázkách, které má civilizovaná Evropa vyřešené, zatímco na Slovensku je kvůli nim málem občanská válka.