„Sedlo nám všechno a v důležitých momentech Lucka vytáhla skvělé returny, že jsem tam mohla na síti jít. Je to nádherné,“ zářila Strýcová.

Původně Strýcová vůbec neměla čtyřhru v Riu hrát. Se Šafářovou byla přihlášená Karolína Plíšková, která se ale na poslední chvíli vzdala účasti. Teď Strýcová prožívá v singlu i deblu snový vstup do olympijského turnaje.

Sesterská dvojice Williamsových dokázala ovládnout deblový turnaj už třikrát: v Sydney, Pekingu i Londýně.

Riu měla suverénně dokráčet pro čtvrté zlato. Jenže Šafářová se Strýcovou hrály kurážně, nadšeně a bez chyb. Duel proti americkým „supersestrám“ ovládly po famózním výkonu 6:3, 6:4. Sice duel zahájily prohraným servisem, jenže skóre otočily z 0:2 na 5:2 a první sadu si už nenechaly vzít.

V té druhé získaly Williamsovy zpět ztracený brejk a srovnaly na 3:3, jenže v koncovce za stavu 4:4 starší ze sester Venus chybovala, vyhodila forhend do autu a dala Češkám další šanci.

V utkání byla nejslabším článkem právě Venus, která o den dříve nečekaně vypadla i z pavouka dvouher. Podle trenérky Fernandez onemocněla a necítila se v Riu vůbec dobře. „Trápí ji nějaký virus. Na kurtu hodně kašlala. Dostávala křeče z dehydratace,“ omlouvala svěřenkyni po prohře s Belgičankou Flipkens. Nepohoda byla na 36leté tenistce znát také na deblovém dvorci. Z returnu několikrát trefila síť a od základní čáry pálila nepřesně.

Po jednom z takových kiksů při smeči se chytila za hlavu, načež ji sestra přišla utěšit. I zdravotní problémy jedné z „neporazitelných“ sester tak možná ovlivnily duel, v němž Strýcová se Šafářovou postoupily dál za hodinu a 33 minut.