Skandál kolem rozhovoru s Klárou Vítkovou-Rulíkovou, patronkou paterčat, která promluvila o poměrech v romské rodině, které pomáhala, nabírá na obrátkách.

Po interview pro iDnes.cz, ve kterém Rulíková nenechala nit suchou zejména na matce dětí Alexandře Kiňové, se strhla ještě prudší diskuze než ta, která následovala poté, co rodina dostala podle mnohých od státu a města nepřiměřenou podporu.

Z rozhovoru vyšlo najevo, že zatímco otec dětí Antonín dře od nevidím do nevidím, jejich matka vyhazuje jídlo, špatně hospodaří, snaží se dostat k transparentnímu účtu s podporou pro rodinu, který Rulíková spravuje, a odmítá přistoupit na pravidla systému, od kterého žádá podporu. K tomu všemu je pod až zničujícím vlivem své matky.

„Zpočátku jsem s nimi spoustu věcí konzultovala, protože peníze na jejich účtu byly určené pro paterčata. Líbilo se mi, když Saša říkala, že chce peníze schovat, až půjdou děti do školy. Terénní pracovnice mi z těch peněz platit zakázala, nepřáli si z nich ani doplatit auto, na které neměli peníze. Proto byl pro mě šok, když pak v televizi opakovaně tvrdila, že nemají peníze. Sašo, proč to říkáš? zlobila jsem se. Pak dokonce řekla, že nejstarší syn Tony nemohl jet se školkou na výlet, protože na něj nemají, to mě fakt hodně mrzelo. Kdyby se zmínila, tak samozřejmě z toho transparentního účtu těch pár stovek dostali,“ stěžuje si Rulíková v rozhovoru, ve kterém popisuje i další reálie všedního dne v domácnosti u Kiňové a Kroščena, za což ji kritizují neziskové organizace, kterým se nelíbí, že rozhovor podněcuje nenávist k Romům.

Kdo má jasno, jsou čtenáři eXtra a bulváru obecně. Prostřednictvím diskuzí a redakčního mailu se nám ozývají zejména samoživitelky.

„Jsem hotová z toho, když já jsem zůstala sama s dětmi, a to na rodičovském příspěvku 2700,–, tak mi na sociálce řekli, že mám rodiče, ať si řeknu jim. Postarala jsem se o své děti z práce na brigádu. Nyní mám nad sebou cikány, kteří nikdy nedělali. Stát jim platí bydlení za 12 000,– o šestipokojovém bytu, pro pět osob. Absolutně si toho neváží, jsou naprosto nepřizpůsobiví, dělají bordel, ze sociálních dávek si kupují alkohol, děti občas i zavítají do školy. Koupila jsem si byt v lokalitě, kde nebyli cikáni a byl tady klid. Nyní si tady připadám jako na ubytovně, kde jsou hádky na denním pořádku, poslouchám vulgarismy, bordel do pozdních ranních hodin a na tohle já dělám!!! Majitelka si takto řeší, jak splácet hypotéku, a nemáte nikde žádné odvolání. Tak se ztrácím v tom, co je rasismus,“ píše nám paní Iveta, se kterou zajímavě polemizuje čtenářka Petra:

„Ono už jen to, že žili v garsonce, měli jedno dítě, ale ani jeden z nich nechodil do práce, a přesto chtěli další dítě, člověk taky nepochopí. Co že se jich narodilo pět, ale já bych bez práce asi těžko šla do druhého děcka. Ona brečí, že jim nemá co dát najíst, přestože se o děti starají akorát sponzoři a snaží se podílet i manžel. Ale kdyby se jí narodilo jen jedno, tak by asi taky chcíplo hlady, protože ona čeká, že se o ni někdo postará. Je to líná vepřice, co umí jen komandovat. To samé ta její matka. Jo, a když se podíváte na tu úvodní fotku, tak je určitě nutné každému dítěti kupovat extra dort. Mají sponzory, ale prachy utrácí za kraviny.“

Mediální stránka věci zaujala pana Petra, který nám napsal: „Jednou jsou jí média dobrá, pak špatná. Nebýt humbuku, nedostalo se jim, zejména od různých přispěvatelů, zdaleka takové pomoci, Kiňová si v pozornosti novinářů dle mého kvartálně doslova libuje. Když ale stejnou cestou upozorní na velký problém terénní pracovnice, najednou se izoluje a nadává. Ona chce od všech pomoc, od státu, veřejnosti i televize a novin, ale jak není po jejím, nadává a přitom sama není schopná se postarat. Co postarat, vůbec jen poděkovat!“

Jinak věc vidí novinář Ján Simkanič, který na Twitter napsal: „Paní z MPSV (Ministerstvo práce a sociálních věcí, pozn. aut.), která do detailu popisuje rodinu paterčat, by měla letět na hodinu. Jestli je tohle běžná praxe vytrubovat do světa, tak potěš!“

Zatímco zaměstnavatel Rulíkové věc neřeší s tím, že jde o její soukromou aktivitu, příkrou kritiku si prostořeká kamarádka vysloužila také od serveru Romea.cz, dle kterého „profesionálně selhala“.

Samotná Rulíková je přesvědčená o tom, že udělala dobře. Na kritiku, že se s rodinou neměla kamarádit, a na otázku MF Dnes, co by se dělo, kdyby k rodině nepřilnula, dala odpověď, která možná mluví za vše: „Měla bych strach z toho, že péči o děti nezvládnou a stát jim je vezme. Podle zákona by měla paní Kiňová nárok jen na pečovatelku, která by jí pomáhala v domácnosti, ale nesměla dělat nic s dětmi. Nebyla by zřízena veřejná sbírka, neměli by terénní pracovnice k dětem – tedy pokud by se toho neujal někdo jiný. Neumím si to představit.“